جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تشکر به زبان چینی

تشکر به چینی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

روش صحیح تشکر به زبان چینی (ماندارین / کانتونی) بیشتر به گویش چینی که صحبت می‌شود، بستگی دارد. گویش‌های زیادی وجود دارد که توسط مردم از مناطق مختلف سرزمین اصلی چین و سراسر جهان استفاده می‌شود. در اینجا چند روش برای گفتن تشکر در زبان چینی آورده شده است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تشکر به زبان چینی در گویش های مختلف زبان چینی

1. تشکر به روش ماندارین در زبان چینی

بگویید xiè xie . این رایج ترین روش برای گفتن “با تشکر” به زبان چینی است، به خصوص در چینی ماندارین.

 • چینی ماندارین اکثرا در شمال و جنوب غربی چین صحبت می‌شود.این زبان مادری بیشتر از سایر اشکال چینی است.
 • Xie مستقیماً به انگلیسی ترجمه نمی شود، اما وقتی به عنوان xiè xie گفته می‌شود، به معنی Thanks و ‘xiè xie nǐ به معنی متشکرم است.

 

تشکر به زبان چینی

 

 • تلفظ xiè xie, شیه شیه است syeh-syeh. اولین xiè بالا شروع می‌شود و در پایان افت می‌کند. Xie دوم لحن خنثی دارد، به این معنی که به آرامی و بدون هیچ گونه تأکید گفته می‌شود.
 • گفته‌های تشکر مربوط به xie xie شامل xiè xiè nín de bāng zhù (谢 谢 您 的 帮 助) ، یک روش رسمی برای گفتن با تشکر از کمک شما و xiè xiè nǐ bāng wǒ، (谢谢你 帮 我) یک روش معمولی برای گفتن از کمک شما متشکرم.

وقتی از یک چینی سؤال شد، روشی درجه یک برای گفتن ممنون در ماندارین چیست؟

گودسپد چن، یک چینی، پاسخ داد: متداول ترین روش ابراز قدردانی 谢谢 (xiè xie) است. این در هر شرایطی کار می‌کند.

 

هنگام تعارف از nǎlǐ، nǎlǐ استفاده کنید.

این عبارت تقریباً به کجا، کجا! ترجمه می‌شود.

 • فرهنگ چینی برای فروتنی ارزش قائل است و گفتن متشکرم در پاسخ به تعارف می‌تواند به عنوان کمی متکبر جلوه کند.با گفتن کجا، کجا، شما اساساً در حال تعارف هستید. در فرهنگ ایالات متحده، این شبیه به گفتن لگد زدن است.
 • تلفظ این پاسخ می‌تواند na-ha-le na-ha-lee باشد.

همچنین برای تعارف ، ، سعی کنید.

همانطور که با  nǎlǐ، nǎlǐ، در پاسخ با بو، بو، بو راه به تعارف منحرف مودبانه است.

 • این پاسخ شبیه به گفتن نه، نه، نه در انگلیسی است.
 • تعداد دفعاتی که می‌گویید bù بسته به میزان نیاز انکار شما متفاوت است.هرچه تعارف بیشتر باشد، انکار نیز قوی تر است.
 • تلفظ بو ، بو، بو میشود bhoo bhoo bhoo.
 • رابه زبان چینی به عنوان no یا not بنویسید.

2. تشکر به زبان چینی در روش کانتونی

1. برای هدیه doh je بگویید

این روش استاندارد گفتن تشکر در کانتونی است.

 • کانتونی به طور عمده در جنوب چین صحبت می‌شود.در خارج از سرزمین اصلی چین، توسط بیشتر مردم ساکن در هنگ کنگ و ماکائو صحبت می‌شود. همچنین در بسیاری از جوامع چینی خارج از کشور در آسیای جنوب شرقی، کانادا، برزیل، پرو، کوبا، پاناما، استرالیا، نیوزلند، اروپا و ایالات متحده صحبت می‌شود.
 • این رایج ترین روش گفتن تشکر در کانتونی است، تقریباً همیشه در پاسخ به تشکر از کسی برای یک هدیه ملموس استفاده می‌شود.تشکر از کسی برای نعمت، نیاز به یک اصطلاح متفاوت دارد.
 • در شخصیت‌های چینی بومی، پاسخ را به عنوان ell تلفظ کنید.
 • تلفظ انجام JEH است DAW-djyeh.
 • اگر پیشاپیش از کسی برای هدیه تشکر می‌کنید، به جای doh je بگویید doh je sin با صدای بلند. این به معنای واقعی کلمه به معنی اول از شما متشکرم است.
بیشتر بخوانید  جمله‌های زیبا به زبان چینی

2. برای سرویس از m goi استفاده کنید

اگر شخصی خدمات شما را به نفع شما انجام دهد، این روش صحیح تشکر از وی در کانتونی است.

 • این پاسخ معمولاً هنگام تشکر از شخصی برای یک هدیه فیزیکی استفاده نمی‌شود.معمولاً برای خدمات استفاده می‌شود. به عنوان مثال، شما می‌خواهید m goi به یک سرور در رستوران بگویید که او لیوان شما را دوباره پر می‌کند اما به عنوان پاسخی برای یک تولد نیست.
 • با استفاده از کاراکترهای چینی،m goi به صورت written نوشته می‌شود.
 • قبل از اینکه این سرویس واقعاً از کسی بخاطر خدمات تشکر کند، به m goi nei sin بروید.

3. تشکر به زبان چینی در  گویش‌های اضافی

1. به گویش هوی سان بگویید: u de

Hoi San Chinese در Taishan، یک شهر ساحلی در استان گوانگدونگ جنوبی در چین در منطقه بزرگ تایشان صحبت می‌شود.

2. از گویش‌های Hokkien، Hakka و Teochew از gum xia استفاده کنید

این نسخه از با تشکر از شما در هر سه گویش مناسب است.

 • چینی هاوکیین توسط چینی‌های خارج از کشور در آسیای جنوب شرقی به ویژه در حدود تایوان و در استان جنوبی فوجیان در چین صحبت می‌شود.
 • توسط بعضی از چینی‌های هانکا که در مناطق استانی مانند هونان، فوجیان، سیچوان، گوانکسی، جیانشی و گوانگدونگ در چین زندگی می‌کنند صحبت می‌شود.همچنین توسط چینی‌ها در سراسر جهان در هنگ کنگ، هند، اندونزی، تایوان، تایلند، مالزی و ایالات متحده صحبت می‌شود.
 • Teochow در درجه اول در منطقه Chaozhou، شهری در استان گوانگدونگ شرقی چین صحبت می‌شود.
 • در شخصیت‌های بومی،صمغ صمغ باید به صورت as نوشته شود.
 • یک تلفظ صحیح از این عبارت gahm syeh خواهد بود.

3. از do xia در گویش هاکا و به زبان چینی تایوانی استفاده کنید

این یک روش جایگزین برای گفتن تشکر در زبان چینی از هر دو گویش است.

 • در شخصیت‌های بومی،do xia را به عنوان as بنویسید.
 • یک تلفظ do-syeh خواهد بود.

4 راه برای نشان دادن قدردانی از شما :

گفتن تشکر به زبان چینی به همان اندازه سلام کردن در زندگی روزمره ضروری است و در ابراز Survival چینی شما یک امر ضروری حساب می‌آید. ممکن است که شما به چین سفر‌‌کنید یا در چین قصد زندگی را دارید، به زبان چینی کلمه‌ی متشکرم کلمه اساسی وکاملاً کاربردی است که همیشه شما می‌‌توانید در هر جا از آن استفاده کنید و از آن بهره عالی ببرید.

همانطور که می‌‌دانید مودب بودن و سپاسگزار بودن در برابر مردم همیشه چیز‌های خوبی را برای شما به ارمغان می‌‌آورد، به خصوص اگر سعی کنید آن‌ها را به زبان مادری خود آن‌ها بگویید. از این کلمه استفاده کنید تا نتیجه کار را ببینید!

谢谢 ممنون یکی از اولین کلماتی است که به زبان چینی یاد گرفته اید. اما آیا می‌‌دانید عبارت‌های دیگری هم برای گفتن به زبان چینی وجود دارد؟ که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

بیایید با روش‌های اساسی برای گفتن تشکر به زبان چینی را شروع کنیم. میخواهیم 3 راه دیگر که برای تشکر به زبان چینی وجود دارد را به شما معرفی کنیم.

1. به زبان چینی متشکرم:谢谢 – ممنون

بیایید از ابتدا شروع کنیم. 谢谢 xiè xie متشکرم پرکاربردترین کلمه برای تشکر از کسی که زبان چینی سخن می‌گوید است. همانطور که می‌‌بینید 谢谢 یک کلمه هجایی است. که تلفظ آن کمی هم ‌‌دشوار به نظر می‌‌رسد.

بیشتر بخوانید  جمله‌های زیبا به زبان چینی

یک نکته Nincha برای گفتن آن مانند یک بومی‌‌ وجود دارد که: به یک صدا بین / s / و / sh هیجی می‌شود به این نکته پی بردید؟ عالیه، به این ترتیب است که شما باید x‌‌ را در pronounce (xiè xie) تلفظ کنید.
سعی کنید اکنون xiè xie بگویید. توجه داشته باشید که در هجای دوم لحن ساکن وجود دارد و تشکر از شما به زبان چینی عالی خواهد بود.
اگر نگاهی به هجای کلمه 1 کنید می‌‌توانید کلمه 谢谢 در Ninchanese را بیاموزید.

هنگام دریافت غذا، هدایا یا هر چیز دیگری که شما از آن تشکر می‌‌کنید، قطعاً می‌‌توانید در پاسخ آن چیزی رابگویید که در اینجا برای شما مثالی آورده شده است:

chocolate, 买 了 巧克力 给 ,ǒ Wǒ mǎile qiǎokèlì gěi nǐ من شکلات را برای شما خریدم.

谢谢 xiè xie متشکرم.

 

خوب است بدانید که چینی‌ها همانند برخی فرهنگ‌های دیگر همیشه از کلمات تشکر و ممنونم استفاده نمی‌‌کنند. به همین دلیل ممکن است همیشه آن‌ها را نمیشنوید. فکر نکنید این دلیلی است که آن‌ها بی اخلاق و بی‌ادب هستند، این مورد تقریبا به یک چیز فرهنگی تبدیل شده است.

در چین‌، مردم می‌‌توانند هنگام گفتن از شما تشکر کنند زیرا این مورد فاصله بین فرد و مخاطب مقابل را از بین می‌برد و این کاری نیست که آن‌ها بخواهند همیشه انجام بدهند، به خصوص اگر یک فرد نزدیک و آشنا باشند. مردم چین فقط نمی‌‌خواهند بین یکدیگر فاصله قرار بدهند. کوتاه کردن فاصله اجتماعی روش مؤدب بودن آن‌هاست.

duōxiè

استفاده از اضافی 谢谢 :

اگر به کسی پیام می‌‌دهید و می‌‌خواهید از آن‌ها تشکر کنید، می‌‌توانید از این کلمه هم استفاده کنید.

duōxiè با تشکر بسیار زیاد‌.‌‌

بیشتر در نوشتن پیام‌ها و مکاتبات استفاده می‌‌شود. اما امروزه‌، افراد گاهی اوقات هنگام صحبت کردن نیز از آن هم استفاده می‌‌کنند. وقتی برای اولین بار با کسی ملاقات می‌‌کنید‌ یا با شخصی با مقامی بالاتر از خود صحبت می‌‌کنید‌، مطمئناً می‌‌خواهید هنگام تشکر از آن‌ها رسمی‌‌تر صحبت کنید.

می‌‌توانید از 谢谢 你 xiè xie nǐ استفاده کنید. از کلمه‌ی متشکرم که کمی‌‌رسمی‌‌تر هستند می‌توانید استفاده کنید اما وقتی با کسی به طور سلسله مراتبی بالاتر از خود صحبت می‌‌کنید‌، بهتر است بگویید the 您 xiè xienín به عنوان شکل رسمی ‌‌你 است.

وقتی شخصی هدیه‌ای عالی به شما پیشنهاد می‌‌دهد می‌‌توانید به آن‌ها بگویید:

你 的 礼物! Xièxie nǐ de lǐwù! از بابت هدیه‌تان ممنونم!

2. به زبان چینی از شما متشکرم: 非常 感谢 你 بسیار ممنونم

بعضی اوقات در زندگی واقعاً سپاسگزار هستید. ‌‌感谢‌‌ ‌‌gǎnxiè‌‌ ‌‌ یک فعل عالی برای استفاده برای آن زمان است. این امر بر احساسات تأثیر می‌‌گذارد‌. وقتی شخصی با شما بسیار خوب بوده است و احساس می‌‌کنید به او‌ چیزی مدیون هستید‌، می‌‌توانید با گفتن احساس تشکر خود آن را ابراز کنید:

非常感谢你 فی چانگ gǎn زی nǐ بسیار از شما سپاسگزارم‌.‌‌

با این حال مراقب باشید‌، این جمله رسمی ‌‌است‌، به عنوان مثال هنگام دریافت هدیه یا غذا از آن استفاده نکنید. در مواقعی که احساس بسیار سپاسگزاری می‌‌کنید کاملاً صرفه جویی و خودداری کنید.

بیشتر بخوانید  جمله‌های زیبا به زبان چینی

خیلی ممنون از کمک شما به چینی چی میشه؟

مثلاً در اینجا می‌‌توانید از این عبارت استفاده کنید. وضعیتی را تصور کنید که شما باید در قطار مسیری را طی کنید و خیلی دیر شده است من احساس بد شما را حس می‌‌کنم و کسی که حتی نمی‌‌شناسید به شما کمک می‌‌کند.

با تماس گرفتن و یا پرداخت تاکسی برای شما تا به ایستگاه قطار برسید که مطمئن شوند خود را به موقع رسانده‌اید. این همان چیزی است که باید به آن‌ها بگویید:

非常 感谢 你 的 帮助 Fēicháng gǎnxiè nǐ de bāngzhù خیلی ممنون از کمک شما

لبخند بزرگی را روی صورت آن‌ها خواهید دید!

3. به زبان چینی از شما متشکرم: 感激 ممنون

کلمه دیگری که برای تشکر به زبان چینی است کلمه ی 感激 gǎnjī قدردانی است‌.‌‌ این ابراز قدردانی عمیق تر از 谢谢 است و شما وقتی که سپاسگزار هستید استفاده می‌‌کنید. به عنوان مثال اگر کسی در پایان کار خود به شما کمک کرده است‌، می‌‌تواند به آن‌ها بگویید:

ā 我 消沉 的 时候 你 鼓励 鼓励 了。 对此 我 我 感激 感激 ā Dāng wǒ xiāochén de shíhòu‌، nǐ gǔlìle wǒ. Duì cǐ wǒ shífēn gǎnjī. من واقعاً ممنونم که وقتی احساس نیاز داشتم، شما به من کمک کرده‌اید و باعث شده‌اید روحیه خود را بالا ببرم.

اکنون که می‌‌دانید چگونه از مردم تشکر کنید‌ و چه موقع از کسی تشکر کنید و چگونه در هر شرایطی بتوانید از شما سپاسگزاری کردند‌، به راحتی می‌‌توانید در جامعه چین غوطه ور شوید. یک مهارت اساسی برای بقا در زبان چینی!

4. سه راه برای گفتن ‌‌شما خوش آمدید‌‌

– 不客气 bù kèqì خوش آمدید‌، همانطور که می‌‌توانید حدس بزنید‌، بیشترین کاربرد را دارد. تقریباً در هر موقعیتی مناسب است.

– 不用 ú bú yòng xiè آن را ذکر نکنید‌.‌‌ چرا که به راحتی می‌‌توانید this را با این عبارت جایگزین کنید. به عنوان مثال‌، اگر به کسی چیزی را بدهید و آن‌ها جواب دهند you‌، می‌‌توانید پاسخ دهید: 不用. حتی می‌‌توانید بگویید ‌‌不用 客气‌‌ ‌‌bú

– 小事 一桩 xiǎo shì yī zhuāng این هیچ چیز نیست‌.‌‌ مراقب این یکی کلمه باشید‌، با این حال‌، به عنوان تمایل به غیر رسمی‌‌تر است. بنابراین می‌‌توانید آن را با دوستان‌، خانواده بگویید‌، اما مطمئناً پیش رئیس خود استفاده نکنید!!!!!!!!

همانطور که می‌‌بینید‌، روش‌های بسیاری برای نشان دادن خداحافظی به زبان چینی هم وجود دارد. گفتن از شما متشکرم فقط به معنای مؤدب بودن نیست‌، بلکه به منزله تناسب در جامعه است. هنگامی‌‌که شما به چهار عبارتی که در اینجا آموخته اید تسلط پیدا خواهید کرد‌، می‌‌توانید قدردانی خود را نشان دهید و می‌‌دانید که چگونه به زبان چینی متشکر باشید. مطمئناً این عبارات روزانه برای شما بسیار مفید خواهد بود!

آیا مقاله « تشکر به زبان چینی » برای شما مفید بود؟ اگر در این زمینه نظری دارید با ما به اشتراک بگذارید.

 

منابع

wikihow.com

ninachanese.com

mandarinhq.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Picture of دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی

با افتخار اعلام می‌کنم که من یک مشاور تجاری با تجربه و تحصیلات معتبر در زمینه مشاوره کسب و کار هستم و تخصص من در زمینه چشم‌انداز تجاری پویا در چین است.

راهنمای جامع آزمون زبان چینی YCT سطح متوسطه
آزمون YCT (Youth Chinese Test) یکی از آزمون‌های بین‌المللی معتبر...
0 تا 100 آشنایی با آزمون BCT A
آزمون BCT A سطح اول آزمونBCT که مخفف ” "Business...
راهنمای جامع آزمون YCT سطح مبتدی
آزمون YCT (Youth Chinese Test) یک آزمون استاندارد بین‌المللی است...
آزمون HSKK سطح پیشرفته + اطلاعات کامل
آزمون HSKK (Hanyu Shuiping Kouyu Kaoshi) یکی از مهم‌ترین آزمون‌های...
0 تا 100 آزمون HSKK سطح متوسطه
آزمون HSKK (Hanyu Shuiping Kouyu Kaoshi) یک آزمون مهارتی در...
بلاگ
از بلاگ ما دیدن کنید
جدید ترین و بروز ترین اطلاعات
اینجا کلیک کنید
آموزش زبان چینی
بنیاد بین المللی چین با بیش از 10 سال تجربه در زمینه‌ی آموزش زبان با بهره‌گیری از مدرسین کار آزموده و داشتن بیش از 600 زبان‌آموز در تهران، توانسته است رتبه نخستِ آموزش زبان چینی را به خود اختصاص دهد.
آموزش با بروز ترین متد ها
اینجا کلیک کنید
خدمات ترجمه
با بنیاد ملی چین میتوانید متون خود را یه سریع ترین شکل و با کیفیت بالا ترجمه کنید.
کیفیت و زمان
را با ما تجربه کنید
اینجا کلیک کنید