جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تبدیل اسم فارسی به چینی + آموزش سریع

iran-china
آنچه در این مقاله می‌خوانید

شاید در نگاه اول کمی تبدیل اسم فارسی به چینی سخت و پیچیده به نظر بیاید. در زبان چینی ما الفبا نداریم و با مجموعه ای از نام‌ها و کلمات طرف هستیم که هر کدام از آنها (قریب به 1000 کلمه فعال در این زبان می‌باشند) کاربرد‌های متفاوتی را دارند.

تبدیل اسم فارسی به چینی را چگونه انجام دهیم؟

در این زبان ما با جنسیت اسامی (مذکر یا مونث) طرف نیستیم و همچنین در این زبان از صرف کردن واژه‌ها و نقش پذیری متفاوت آنها در جمله هیچ خبری نیست.
زبان چینی جزو زبان‌هایی است که به زبان head last معروف است. اصطلاح Head last به این معنی است که بخش اصلی یک جمله یا عبارت در آخر آن می‌آید.

با توجه به این نکات در زبان چینی می‌توان گفت که تبدیل اسم‌های فارسی به چینی کمی آسان تر از دیگر زبان‌هاست. در زبان چینی همانند دیگر زبان‌های غربی مثل انگلیسی و فرانسوی حرف‌های تعرف وجود ندارد.

مثلا حرف the در زبان چینی وجود ندارد. اسامی معمولا حالت مفرد و یا جمع ندارند و در هر دوصورت یکسان به کار برده می‌شوند. البته نشانه جمع بستن در زبان چنی وجود دارد ولی چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این نشانه به شکل (些 ) نوشته می‌شود و خوانده می‌شود «شِــیه» یا Xiē که در گوگل به معنی «برخی» ترجمه می‌شود. در واقع کاربرد آن شبیه به حرف s جمعی است که در زبان انگلیسی استفاده می‌شود.

ویژگی‌های زبان چینی را بشناسید

زبان چینی بر خلاف سایر زبان‌ها از گرامر ساده ای برخوردار است. اما این امر با توجه به نوشتار سخت این زبان اصلا به چشم نمی‌آید. همچنین همانطور که می‌دانید این زبان دارای الفبا نیست پس نمی‌شود حروف اسم شما را کلمه به کلمه برای تبدیل اسم فارسی به چینی استفاده کرد.

اما برخی تلاش کرده‌اند تا تلفظ حروف چینی را که شباهت به تلفظ حروف انگلیسی دارند پیدا کرده و با کنار هم گذاشتن آنها به تلفظی شبیه به تلفظ اسم شما برسند. اما این مطلب فقط برای تلفظ درست است و هرکدام از حروف کاراکتر‌های چینی که به این شکل کنار هم می‌آیند ممکن است معنایی متفاوت و بی ربط را به مخاطب شنونده چینی برساند.

بیشتر بخوانید  پدر ادبیات چین کیست؟

برای نمونه حرف A در زبان انگلیسی که معادل حرف الف در فارسی در نظر گرفته شده است. در تلفظ چینی می‌شود 诶 که این کاراکتر در زبان چینی صدای ( اِی) می‌دهد.

نحوه تلفظ حروف انگلیسی در زبان چینی

در زیر جدولی از این شباهت‌های صوتی را برای شما قرار داده ایم. که با کنار هم قرار دادن این عبارت‌ها شما به سادگی می‌توانید تلفظ حدودی اسم خود را به زبان چینی بدست بیاورید.

نام حرف انگلیسی کاراکتر معادل چینی تلفظ کارکتر چینی نام حرف انگلیسی کاراکتر معادل چینی تلفظ کارکتر چینی نام حرف انگلیسی کاراکتر معادل چینی تلفظ کارکتر چینی
A ēi M 艾娜 ài nà Y 吾艾 wú ài
B N ó Z 贼德 zéi dé
C 西 O
D P 吉吾 jí wú
E Q 艾儿 ài ér
F ài fú R 艾丝 ài sī
G S
H 艾尺 ài chǐ T 艾娜 ài nà
I ài U 伊吾 yī wú
J jié V wéi
K kāi W 豆贝尔维 dòu bèi ěr wéi
L 艾勒 ài lè X 艾克斯 yī kè sī

به عنوان نمونه با کمک جدول بالا می‌خواهیم یک نمونه تبدیل اسم فارسی به چینی را برای درک بهتر مطلب برای شما انجام دهیم.

اسم انتخابی ما در اینجا ” امیر ” است.

به انگلیسی می‌شود Amir و این نام در نوشتار چینی به شکل 阿米尔 نوشته می‌شود.که صدای خوانده شدن این عبارت می‌شود امیر یا ( Ā mǐ’ěr )

تبدیل به چینی شاید برای نوشتار زیاد معقول و درست نباشد با توجه به اینکه ممکن است معنای عبارت تغییری پیدا کند. اما در حقیقت روشی خوب برای تبدیل اسم فارسی به چینی محصوب می‌شود.

بیشتر بخوانید  جغرافیای کشور چین

اما برای سایر عبارات و اسامی موجود مانند اسامی وسایل نقلیه اسم‌های به خصوص خود را دارند. در واقع ما در زبان چینی شاهد کلمات مختلفی هستیم. کلماتی که دانستن آنها به ما در چین و کشورهای شرق آسیا که با زبان چینی صحبت می‌کنند روزمره ما کمک شایان توجهی خواهد کرد. این کلمات که قریب به 8000 کلمه می‌باشند. اما یادگیری نزدیک به 1000 کلمه از آنها مشکل ارتباطات ما را بهبود خواهد بخشید.

به عنوان مثال برای تبدیل اسم فارسی به چینی در حمل و نقل عمومی با این شکل از کلمات روبه رو هستیم.

برای این منظور فرض بفرمایید که میخواهید از کسی در رابطه با اتوبوس سوال بفرمایید.

برای اسم اتوبوس داریم 公共汽车 که خوانده می‌شود (Gōnggòng qìchē) و یا برای اسم تاکسی داریم出租车 که خواهنده می‌شود (Chūzū chē)

تبدیل اسم فارسی به چینی

 

برای یادگیری و آموزش زبان چینی به نظر راه دشواری در پیش باشد اما فراموش نکنید که با تلاش و تکرار هر کاری قابل انجام است. و این اصل مهم هم فراموش نشود که اگر کاری را یک نفر انجام داده باشد پس شما هم می‌توانید آن را انجام دهید و از آنجایی که زبان چینی را بیش از یک میلیارد و هشتصد میلیون نفر دارن استفاده می‌کنند پس شما هم قطعا می‌توانید.

برای تسهیل در امر یادگیری زبان چینی می‌توانید از آموزشگا‌های زبان چینی که در ایران هستند کمک بگیرید و با کمک دانش آنها و ابزارهای کمک آموزشی که در اختیارتان قرار می‌دهند زبان دوم خود را تقویت کنید.

کد مطلب: 1230-1/981116-1000/م ح/ت/98

آیا به یادگیری زبان چینی علاقمندید؟

بنیاد بین‌المللی مطالعات چین دوره های زبان چینی را از 0 تا 100 به صورت حضوری، آنلاین و مجازی توسط مجرب‌ترین و برجسته‌ترین اساتید ایرانی و چینی به شما آموزش می‌دهد.همچنین کلاس های ما،میتوانند

بیشتر بخوانید  سریال‌های زیبای چینی

کلاس حضوری

با کلاس ها و دوره های آموزشی با اساتید مجرب ایرانی و چینی ما، بهترین های هر دو جهان را کشف کنید! چه تعامل چهره به چهره و چه یادگیری مجازی را ترجیح می دهید، ما طیف متنوعی از برنامه های متناسب با نیازهای شما را ارائه می دهیم.

با کلاس های حضوری پویا ما در زبان و فرهنگ چین غوطه ور شوید، جایی که از توجه شخصی و آموزش عملی بهره مند خواهید شد. مربیان ایرانی و چینی ما دانش و تخصص فراوانی را به کلاس درس می آورند و تجربه یادگیری غنی را تضمین می کنند.

از سطوح مبتدی تا پیشرفته، دوره های ما همه چیز را از مبانی زبان گرفته تا مهارت های مکالمه پیشرفته و بینش فرهنگی را پوشش می دهد. به ما بپیوندید و با کشف دنیای شگفت انگیز زبان و فرهنگ چینی، همینجا در ایران، سفری اکتشافی را آغاز کنید.

کلاس مجازی

با کلاس های مجازی زبان چینی ما که توسط بنیاد چین برای شما آورده شده است، وارد دنیایی از غنای زبانی و فرهنگی شوید! کلاس های ما فراتر از یادگیری زبان را ارائه می دهند. آنها دروازه ای برای کاوش ملیله های پر جنب و جوش فرهنگ چینی هستند.

در جلسات ما، شما به استفاده روزمره از زبان می پردازید، جنبه های جذاب سنت های چینی را کشف می کنید، و در تمرینات تعاملی برای تقویت مهارت های زبانی خود شرکت می کنید. چه مبتدی باشید و چه به دنبال بهبود مهارت خود هستید، مربیان مجرب ما اینجا هستند تا شما را در هر مرحله راهنمایی کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، با شماره 02175201000 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Picture of دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی

با افتخار اعلام می‌کنم که من یک مشاور تجاری با تجربه و تحصیلات معتبر در زمینه مشاوره کسب و کار هستم و تخصص من در زمینه چشم‌انداز تجاری پویا در چین است.

راهنمای جامع آزمون زبان چینی YCT سطح متوسطه
آزمون YCT (Youth Chinese Test) یکی از آزمون‌های بین‌المللی معتبر...
0 تا 100 آشنایی با آزمون BCT A
آزمون BCT A سطح اول آزمونBCT که مخفف ” "Business...
راهنمای جامع آزمون YCT سطح مبتدی
آزمون YCT (Youth Chinese Test) یک آزمون استاندارد بین‌المللی است...
آزمون HSKK سطح پیشرفته + اطلاعات کامل
آزمون HSKK (Hanyu Shuiping Kouyu Kaoshi) یکی از مهم‌ترین آزمون‌های...
0 تا 100 آزمون HSKK سطح متوسطه
آزمون HSKK (Hanyu Shuiping Kouyu Kaoshi) یک آزمون مهارتی در...
بلاگ
از بلاگ ما دیدن کنید
جدید ترین و بروز ترین اطلاعات
اینجا کلیک کنید
آموزش زبان چینی
بنیاد بین المللی چین با بیش از 10 سال تجربه در زمینه‌ی آموزش زبان با بهره‌گیری از مدرسین کار آزموده و داشتن بیش از 600 زبان‌آموز در تهران، توانسته است رتبه نخستِ آموزش زبان چینی را به خود اختصاص دهد.
آموزش با بروز ترین متد ها
اینجا کلیک کنید
خدمات ترجمه
با بنیاد ملی چین میتوانید متون خود را یه سریع ترین شکل و با کیفیت بالا ترجمه کنید.
کیفیت و زمان
را با ما تجربه کنید
اینجا کلیک کنید