جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

پین‌یین در زبان چینی

پین یین در زبان چینی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

پین‌یین در زبان چینی مخفف هانیو پین‌یین (Hanyu Pinyin)، و به معنی “نماد آوایی” یا “علامت آوایی” است در حالی که پین به معنی “تلفظ” و یین به معنای “صوت” است، یک سیستم رومانیایی برای ماندارین استاندارد است.

 

پین‌یین و لاتین نویسی زبان چینی

پین‌یین در اصل الفبای زبان چینی است و توسط دولت چین برای مردم خود ایجاد شده است. نام کامل آن هانیو پین‌یین (汉语拼音) است و در سال 1958 رسما توسط جمهوری خلق چین پذیرفته شد.

پین‌یین اولین روش رومی‌سازی برای چینی‌ها نیست، با گذشت سال‌ها، هانیو پین‌یین به تدریج جایگزین سیستم‌های رومی قدیمی شده است که در غرب مورد استفاده قرار گرفته است، و پین‌یین اکنون استاندارد یادگیری زبان ماندارین چینی، حتی در تایوان است، که مدت زیادی در برابر پذیرش سرزمین اصلی هانیو پین‌یین مقاومت کرد.

 

پین‌یین را ژو یوگووانگ به عنوان روش آموزش آوایی چینی در سرزمین اصلی چین جایگزین کرد. از آن زمان به بعد پین‌یین توسط دولت سنگاپور، کتابخانه کنگره، انجمن کتابخانه‌های آمریکا و بسیاری از موسسات بین‌المللی به عنوان سیستم رونویسی ارجح به زبان چینی پذیرفته شده‌است.

 

در سال ۱۹۷۹ سازمان بین‌المللی استانداردسازی پین‌یین را به عنوان زبان استاندارد برای چینی‌های مدرن تصویب کرد.

احتمالاً شنیده‌اید که چینی ماندارین الفبایی ندارد و در عوض از هانزی (کاراکتر‌های چینی) استفاده می‌کند. بله، درست است مردم چین هر روز هانیو پین‌یین را به همان روشی نمی‌بینند که گویندگان انگلیسی، الفبای انگلیسی را ببینند.

اما برای اهداف یک دانش‌آموز چینی، مفید است که به پین‌یین به عنوان الفبای چینی ماندارین  در آموزش زبان چینی فکر کند، به کاراکتر‌های چینی فکر کنید که اساساً شکل نوشتاری واقعی هستند. پین‌یین چگونگی تلفظ کلمات چینی و کاراکتر‌های زبان چینی، چگونگی نمایش در کتاب‌های درسی، روزنامه‌ها، کتاب‌ها و غیره را نشان می‌دهند.

 

هم چینی سنتی (حروف چینی استفاده‌ شده در تایوان) و هم چینی ساده (چینی که در سرزمین اصلی چین به کار برده می‌شوند) می‌توانند از هانیو پین‌یین استفاده کنند.

پین‌یین ابزاری مفید است که زبان آموزان پیشرفته همیشه می توانند به آن اعتماد کنند. بدون پین‌یین، بسیاری از جمعیت چین هنوز بی سواد تلقی می‌شوند.

برخی گفته‌اند که پین‌یین واقعاً لازم نیست. آن‌ها می‌گویند بدون دانستن پین‌یین برای آنچه می‌گویند توانسته‌اند نقطه نظرات خود را بدست آورند.

اگر هدف شما یاد گرفتن این است که چگونه به راحتی چینی صحبت کنید، لطفا این افراد را نادیده بگیرید. اگر هدف شما این است که نیمی از زبان چینی را یاد بگیرید، پس به هر وسیله، پین‌یین را یاد بگیرید.

بیشتر بخوانید  تسلط کامل روی پین یین ها + راهنمای جامع برای زبان آموزان چینی

6 دلیل برای یادگیری پین‌یین:

 1. برای جستجوی کلمات در فرهنگ لغت به پین‌یین نیاز دارید

اگر کلمات و عبارات چینی را در گفتار روزمره می‌شنوید و دوست دارید آن را جستجو کنید، پس باید معادل hanyu pinyin را بدانید. اگر به صورت آنلاین با آن‌ها روبرو شدید، می‌توانید کاراکتر‌ها را در یک فرهنگ لغت جستجو کنید.

البته، اگر از جستجوی مطالب در فرهنگ لغت خسته شدید، می‌توانید از برنامه‌ی FluentU استفاده کنید که دارای متن‌های صوتی و تعاملی چینی است که به شما امکان می‌دهد تا جستجو کنید و نمونه‌هایی را برای هر کلمه مشاهده کنید.

 1. ورودی دیجیتال چینی به بهترین وجه از طریق پین‌یین انجام می‌شود

جوانان چینی در حال فراموش کردن چگونگی نوشتن کاراکترهای چینی هستند زیرا ورودی چینی سریع‌تر از طریق پین‌یین است.

 1. یادگیری hanyu pinyin چارچوب گسترده‌تری برای یادگیری چینی به شما می‌دهد

پین‌یین شامل تمام صداهای بالقوه‌ای است که می‌تواند به زبان چینی ماندارین ساخته شود. این بسیار قدرتمند است. در اصل، داشتن “نام” برای صداهای مختلف بسیار مفید است.

 1. یادگیری پین‌یین باعث ایجاد اطمینان می‌شود

هنگامی که شما برای اولین بار شروع به یادگیری زبان چینی می‌کنید، اطلاعات سربار می‌تواند بسیار دلسرد کننده و گمراه کننده باشد. نشان دادن تمام صداهای بالقوه به زبان چینی، این حس را به شما می‌دهد که چینی ماندارین نامتناهی نیست و از این رو قابل کنترل است.

 1. یادگیری پین‌یین درک شنیداری را بهبود می‌بخشد

وقتی می‌توانید صداهای پین‌یین را تشخیص دهید، به این معنی است که با دقت گوش می‌کنید.

 1. یادگیری پین‌یین تلفظ شما را بهبود می‌بخشد

پین‌یین ارتباط مستقیمی با تلفظ داردکه در آموزش محاوره چینی به آن کاملآ مسلط میشویم. افرادی که قادر به شناسایی پین‌یین برای یک کلمه نیستند، معمولاً قادر به تلفظ موثر آن نیستند.

برای ثبت نام در دوره های HSK زبان چینی یا مشاوره رایگان روی لینک زیر کلیک کنید

نکات مهم برای یادگیری پین‌یین در زبان چینی که باید بدانید

 1. درک کنید که پین‌یین انگلیسی نیست

پین‌یین خیلی شبیه به انگلیسی به نظر می‌رسد. این باعث راحتی می‌شود، شما وسوسه خواهید شد که فکر کنید، می‌توانید به همان روش انگلیسی تلفظ کنید. این به ویژه برای صداهایی مانند “shi” و “chi” صادق است.

 1. درک کنید که پین‌یین منطق و الگوهای خاص خود را دارد

شما می‌توانید فرض کنید که با صداهای pinyin مانند “zhu” و “ju”، قسمت “U” یکسان بنظر می‌رسد. در واقع، آن‌ها متفاوت هستند! آهنگ “u” در “zhu” بیشتر به “oo” در “moo” به نظر می‌رسد، در حالی که “u” در “ju” بیشتر شبیه حرف “u” به نظر می‌رسد. شما فقط باید با دقت گوش فرا دهید و الگوها را به خاطر بسپارید.

 1. برخی از ابزارهای عالی یادگیری پین‌یین را دریافت کنید

در اینجا چند مورد ضروری برای ابزار یادگیری پین‌یین آورده‌ایم:

 • نمودار آنلاین پین‌یین (جدول پین‌یین با نام مستعار hanyu).

این ساده است و می‌تواند یک راهنمای تلفظ پین‌یین خوب برای مبتدیان باشد زیرا این لیست را به زبان انگلیسی ذکر می‌کند. اگر این مورد را با دقت مرور کرده و صدا را پخش کنید، به شما کمک می‌کند تا بین صداهای مختلف پین‌یین تفاوت قائل شوید و در نهایت به شما در تلفظ پین‌یین کمک می‌کند.

 • آهنگ‌های چینی را به زبان پین‌یین بیاموزید.

آهنگ‌های چینی راهی عالی برای شروع یادگیری پین‌یین هستند زیرا نیازی نیست هنگام خوانندگی نگران لحن‌ها باشید. می‌توانید ابتدا با یادگیری صدای پین‌یین جدا از لحن شروع کنید.

 • یک اپلیکیشن پین‌یین عالی دریافت کنید.

برنامه‌های مختلف آموزش پین‌یین وجود دارد که می‌توانید به راحتی در فروشگاه‌های Android و iOS پیدا کنید. آن‌ها سوالات چند گزینه‌ای ارائه می‌دهند تا بتوانید درک شنیداری خود را بهبود ببخشید.

 1. پین‌یین را به تنهایی تمرین کنید

پین‌یین را به تنهایی انجام دهید. سعی کنید پین‌یین صحیح را منفعلانه تشخیص دهید، همچنین سعی کنید به طور فعال پین‌یین را به تنهایی به یاد بیاورید. این تضمین نمی‌کند که تلفظ پین‌یین شما صحیح باشد، اما این کار شما را قادر خواهد ساخت که بیشتر وقت خود را با یک شخص بومی بسازید.

 1. با یک بومی تمرین کنید

تمرین به تنهایی کافی نیست، شما نمی‌توانید به سادگی با انجام سؤالات چند گزینه‌ای یا حتی تقلید خصوصی اقدام کنید. شما نیاز به صحبت کردن با یک چینی دارید.

 1. نسبت به خود سخت‌گیر باشید

 2. به طور مداوم تمرین کنید

 3. تمرین‌های هدفمند pinyin (به عنوان مثال chuqu)

 4. فروتن باشید

بعد از مدتی، احتمالا نسبت به تلفظ خود اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. اما همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد. همیشه پذیرای بازخورد باشید تا هرگز نتوانید جلوی بهبود را بگیرید.

 

پین‌یین از حروف رومی برای نشان دادن صداها در چینی استاندارد ماندارین استفاده می کند. نحوه بیان این اصطلاحات در چینی ماندارین استاندارد با نحوه بیان سایر زبان‌هایی که از الفبای رومی استفاده می کنند متفاوت خواهد بود.

هنگام یادگیری پین‌یین چینی، باید از محدودیت‌های خاصی آگاه باشید:

 • پین‌یین تلفظ انگلیسی را نشان نمی‌دهد و مطابق با قراردادهای انگلیسی نباید تلفظ شود. به شما توصیه می‌شود که کنوانسیون‌های آوایی پین‌یین را بیاموزید، با توجه به اینکه بسیاری از صداها معادل انگلیسی ندارند.
 • از آنجا که پین‌یین فقط بر اساس صداهای ماندارین چینی است، برای برخی دیگر از لهجه‌های گفتاری چینی مناسب نیست، زیرا صداها با گفتار آن‌ها مطابقت ندارد.
 • آواشناسی واژگان چینی ماندارین مجموعه‌ای نسبتاً کم از هجا‌های ممکن را دیکته می‌کند، به همین دلیل، پین‌یین می‌تواند مبهم باشد.

 

چرا باید پین‌یین در زبان چینی را یاد بگیریم؟

یادگیری زبان چینی، با داشتن 10000 کاراکتر ممکن است ترسناک به نظر برسد. اما سیستم کاملاً متفاوتی از صداها و آهنگ‌ها را به آن اضافه کنید که ممکن است در زبان مادری ما نباشد و خودتان دستور‌العمل یک زبان دشوار را دقیقا شبیه یک مترجم زبان چینی  پیدا کرده‌اید.

پین‌یین هم به افراد خارجی و هم به زبان مادری چینی کمک می‌کند تا زبان را یاد بگیرند و درک کنند و همچنین به مهارت خواندن و نوشتن کمک می‌کند. این برای زندگی روزمره‌ی مردم چین ضروری است، به همان اندازه که برای خارجیان است.

پین‌یین چینی رومی شدن کاراکتر‌های چینی است. این ابزاری است که برای نوشتن حروف چینی به الفبای لاتین استفاده می‌شود. این هم به خواندن چینی و هم تلفظ آن کمک می‌کند.

سال‌ها و سال‌ها تلاش‌های زیادی صورت گرفته است تا نسخه استانداردی از کاراکتر‌های چینی ایجاد شود، اما تا دهه 1950 هیچ یک از آن‌ها استاندارد و مورد تأیید قرار نگرفتند، ژو یوگووانگ، با عنوان ‘پدر پین‌یین’ معروف شد. او و تیمش 3 سال در ساخت سیستم پین‌یین چینی فعالیت کردند.

برای ثبت نام در  آموزش بازرگانی زبان چینی یا مشاوره رایگان روی لینک زیر کلیک کنید

چگونه پین‌یین در زبان چینی را بخوانیم؟

در مرحله اول، آگاهی از این نکته مهم است که اگرچه حروف استفاده شده برای یک خواننده انگلیسی آشنا خواهد بود، به این معنی نیست که آن‌ها یکسان به نظر برسند. پین‌یین چینی شامل صداهایی به زبان انگلیسی است که ممکن است در زبان‌های دیگر وجود نداشته باشد، این بدان معناست که شما باید یاد بگیرید که چگونه صوت‌ها را به طور صحیح برای اولین بار در پین‌یین چینی تلفظ کنید، سپس می‌توانید هنگام خواندن کاراکترهای آن‌ها را به درستی تلفظ کنید.

 

نکته‌ی بعدی که هنگام خواندن پین‌یین چینی باید به خاطر بسپارید این است که این فقط صداهای جدیدی نیست که باید یاد بگیرید. شما همچنین باید بدانید که کدام یک از علائم دارای کاراکتر است.

گفتن یک کلمه با لحن اشتباه می‌تواند منجر به برخی سوء ارتباطات جدی شود زیرا بسیاری از کلمات دارای همان املای پین‌یین هستند، اما از لحن‌های مختلف استفاده کرده و دارای کاراکتر‌های نوشتاری مختلف چینی هستند.

بنابراین، هنگام یادگیری یک کلمه جدید، بسیار مهم است که صدای صحیح را نیز یاد بگیرید.

5 لحن در چینی وجود دارد که یک لحن آن خنثی است:

لحن اول: mā 妈

لحن دوم: má 嘛

لحن سوم: mǎ 马

لحن چهارم: mà 骂

لحن پنجم: ma 吗 (خنثی)

از آنجا که پین‌یین توسط مردم چین برای مردم چین ایجاد شده است، که از قبل مسلط به صحبت کردن چینی بودند، ممکن است در بعضی مواقع برای ما یادگیرندگان غیر‌چینی کمی غیر قابل درک به نظر برسد. هنوز هم یادگیری تلفظ زبان ماندارین چینی با استفاده از پین‌‌یین از هر روش ساده‌تر است.

متاسفانه، هجاهای پین‌یین همیشه ترکیب‌های ساده و صوتی مانند اسپانیایی یا ژاپنی نیستند. بدیهی است، یک یادگیرنده باید صداهای چینی را که حروف مختلف پین‌یین ایجاد می‌کنند، بیاموزد.

این مقاله چه میزان توانست رضایت شما برانگیزد و شما را با لاتین نویسی زبان چینی آشنا کند. حتما برای ما بنویسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Picture of دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی هستم، فارغ التحصیل مقطع دکترای تخصصی از چین با بیش از بیست و چهارسال سابقه آموزشی در دانشگاه‌های ایران و چین، بنیانگذار بنیاد چین،مولف و مترجم کتاب‌های چینی و برگزارکننده دوره های تخصصی تجارت با چین

نغمه هستی در گذر فصل‌ها: زمزمه نام ماه‌ های سال به زبان چینی
یادگیری زبان چینی می‌تواند یک تجربه بسیار جذاب و مفید...
نمادهای چین و تاثیر آن بر دنیا + 5 نمادها در زبان چینی
چین، با تاریخ و فرهنگ غنی خود، مهد بسیاری از...
آزمون زبان چینی MCT سطح پیشرفته
آزمون زبان چینی MCT (Mandarin Chinese Test) در سطح پیشرفته...
همه چیز درباره آزمون آزمایشی HSK
آزمون آزمایشی HSK ، یک آزمون بین‌المللی در سطح استاندارد...
آزمون BCT سطح B + اطلاعات کامل
زبان چینی یکی از پرکاربردترین زبان‌ها در جهان است و...
بلاگ
از بلاگ ما دیدن کنید
جدید ترین و بروز ترین اطلاعات
اینجا کلیک کنید
آموزش زبان چینی
بنیاد بین المللی چین با بیش از 10 سال تجربه در زمینه‌ی آموزش زبان با بهره‌گیری از مدرسین کار آزموده و داشتن بیش از 600 زبان‌آموز در تهران، توانسته است رتبه نخستِ آموزش زبان چینی را به خود اختصاص دهد.
آموزش با بروز ترین متد ها
اینجا کلیک کنید
خدمات ترجمه
با بنیاد ملی چین میتوانید متون خود را یه سریع ترین شکل و با کیفیت بالا ترجمه کنید.
کیفیت و زمان
را با ما تجربه کنید
اینجا کلیک کنید