جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چگونه زبان چینی بیاموزیم ؟

چگونه زبان چینی بیاموزیم
آنچه در این مقاله می‌خوانید

زبان چینی استاندارد (ماندارین) یک زبان کاملاً پیچیده برای یادگیری است؛ با این حال، با تعهد و تمرین روزانه مطمئناً می‌توانید به موفقیت دست یابید. با کتاب‌های درسی خود، با دوستان چینی زبان یا با بسیاری از مدارس آنلاین چینی که وجود دارند، تمرین کنید. خواندن مطالب اساسی درباره مهمترین چیزهایی که باید در مورد چگونه زبان چینی بیاموزیم را ادامه می‌دهیم.

 

چگونه زبان چینی یاد بگیریم؟

برخی از مردم، چینی را فقط با به خاطرسپردن کاراکترها یاد می‌گیرند؛ برخی دیگر دوست دارند کاراکترها را تجزیه کنند و تاریخ و تندروهای آنها را کشف کنند، در حالی که بعضی دیگر ترجیح می‌دهند که در یک کتاب متنی قدیمی گیر نیفتند.

تسلط بر مبانی زبان چینی

بگذارید برخی از افکار، در مورد بهترین روش یادگیری زبان چینی را بررسی کنیم.

قسمت اول: تسلط بر مبانی زبان چینی

1- چهار لحن زبان ماندارین (چینی استاندارد) را تمرین کنید

چینی ماندارین یک زبان لحنی است،  در آموزش زبان چینی به این معنی که لحن‌های مختلف می‌توانند معنی یک کلمه را تغییر دهند، حتی اگر تلفظ و املاء یکسان باشند. اگر می‌خواهید به طور صحیح به زبان چینی صحبت کنید یادگیری لحن‌های مختلف ضروری است. چینی ماندارین دارای چهار لحن اصلی به شرح زیر است:

اولین لحن صدای بلند و تخت است، صدای شما صاف می‌ماند، با استفاده از کلمه “ma” به عنوان نمونه، اولین لحن با استفاده از نماد بالای حرف a نشان داده شده است: “mā”.

لحن دوم صدای بلند است. صدای شما از سطح کم به متوسط بلند می‌شود، و با استفاده از نماد “má” نشان داده شده است.

لحن سوم در حال فرو رفتن است. گام صدا از وسط به پایین می‌رود، و با استفاده از نماد “mǎ” نشان داده شده است.

لحن چهارم لحن کاهشی است. گام صدا به سرعت از بالا به پایین می‌رود، و با استفاده از نماد “mà” مشخص شده است.

2- حفظ واژگان ساده‌ی چینی

مهم نیست که چه زبانی را یاد می‌گیرید، هرچه کلمات بیشتری در اختیار شما باشد، زودتر تسلط پیدا خواهید کرد. بنابراین، نکته بعدی که باید انجام دهید، یادآوری برخی واژگان مفید چینی است.

برخی از لیست‌های واژگان خوب برای شروع شامل موارد زیر است:

اوقات روز (صبح: zǎo shàng، بعد از ظهر: xià wǔ، عصر: wǎn shàng) قطعات بدن (سر: tóu، پا: jiǎo، دست: shǒu) مواد غذایی (گوشت گاو: niú ròu، مرغ: jī، تخم مرغ: jī dàn، رشته فرنگی: miàn tiáo) همراه با رنگ‌ها، روزها، ماه‌ها، کلمات حمل و نقل، آب و هوا و غیره.

واژگان ساده‌ی چینی

 

اگرچه داشتن یک واژگان گسترده خوب است، اما به یاد داشته باشید که در آموزش محاوره زبان چینی  دقت بیشتر اهمیت دارد. یادگیری یک کلمه خوب نیست اگر با استفاده از لحن صحیح نتوانید آن را به درستی تلفظ کنید، زیرا تلفظ‌های مختلف می‌توانند معنای کاملاً متفاوتی داشته باشند. حفظ واژگان ساده‌ی چینی در مقوله‌ی چگونه زبان چینی بیاموزیم نقش مهمی دارند.

برای ثبت نام در دوره های HSK زبان چینی یا مشاوره رایگان روی لینک زیر کلیک کنید

3- یاد بگیرید که چگونه اعداد چینی را بشمارید

خوشبختانه، سیستم عددی چینی نسبتاً سرراست و منطقی است و پس از یادگیری ده عدد اول، قادر خواهید بود تا 99 را بشمارید.

در زیر اعداد یک تا ده را پیدا خواهید کرد که با حروف ساده چینی نوشته شده‌اند، با گفتن هر شماره با استفاده از لحن صحیح حتما تمرین کنید.

یک: نحوه نوشتن (一) یا yī، نحوه تلفظ [eee]

دو: نحوه نوشتن (二) یا èr، نحوه تلفظ [err]

سه: نحوه نوشتن (三) یا sān، نحوه تلفظ [saan]

چهار: نحوه نوشتن (四) یا sì، نحوه تلفظ [ssuh]

پنج: نحوه نوشتن (五) یا wǔ، نحوه تلفظ [woo]

شش: نحوه نوشتن (六) یا liù، نحوه تلفظ [lee-yoe]

هفت: نحوه نوشتن (七) یا qī، نحوه تلفظ [chi]

هشت: نحوه نوشتن (八) یا bā، نحوه تلفظ [baa]

نه: نحوه نوشتن (九) یا jiǔ، نحوه تلفظ [jee-yo]

ده: نحوه نوشتن (十) یا shí، نحوه تلفظ [sh]

پس از تسلط بر اعداد یک تا ده، می‌توانید با گفتن عدد در موقعیت ده‌ها، سپس کلمه 十، و به دنبال آن عدد در موقعیت شخص، شمارش دو رقمی را ادامه دهید. مثلا:

شماره 48 به صورت (sì shí bā) 四 十八 نوشته می‌شود، و معنای واقعی کلمه به معنی “چهار تا ده به اضافه هشت” است. عدد 30 به صورت sān shí) 三十) نوشته می‌شود، و معنای واقعی کلمه به معنی “سه تا ده” است. عدد 19 به صورت yī shí jiǔ) 一 十九) نوشته می‌شود، و معنای واقعی کلمه به معنای “یک ده به علاوه نه” است.

4- برخی از عبارات اساسی در مکالمات چینی را بیاموزید

پس از درک واژگان و تلفظ، می‌توانید به یادگیری اصطلاحات اساسی مکالمه‌ای که در گفتار روزمره چینی‌ها استفاده می‌شود، بپردازید.

سلام: 你好- nǐhǎo- نحوه تلفظ [nee how]

نام خانوادگی شما چیست؟: 您贵姓? – nín guì xìng- نحوه تلفظ [neen gway shing]

نام شما چیست؟: 你叫什么名字? – nǐ jiào shén me míng zì- نحوه تلفظ [nee jee-ou shurn muh ming zi]

بله: 是 – shì- نحوه تلفظ [sh]

خیر: 不是 – bú shì- نحوه تلفظ [boo sh]

متشکرم: 谢谢 – xiè xiè- نحوه تلفظ [shie shie]

خواهش میکنم: 不用谢 – bú yòng xiè- نحوه تلفظ [boo yong shee-e]

ببخشید: 对不起 – duì bu qǐ- نحوه تلفظ [dway boo chee]

متوجه نمی شوم: 我不懂 – wǒ bù dǒng- نحوه تلفظ [wuo boo downg]

خدانگهدار: 再见 – zài jiàn- نحوه تلفظ [zay jee-en]

قسمت دوم: مهارت‌های زبانی خود را پرورش دهید

1- دستور زبان پایه چینی را مطالعه کنید

یک تصور رایج غلط وجود دارد که دستور زبان در زبان چینی وجود ندارد، اما این درست نیست. قوانین دستور زبان چینی وجود دارد، آنها بسیار متفاوت با قوانین موجود در هند و اروپا یا سایر سیستم‌های زبانی هستند.

به عنوان مثال، در زبان چینی هیچ قاعده‌ی پیچیده‌ای در مورد مزخرفات، توافق، جنسیت، اسم جمع یا تنش وجود ندارد. بیشتر کلمات از هجا‌های واحدی تشکیل شده‌اند که برای ساختن کلمات مرکب ترکیب می‌شوند. این باعث می‌شود ساخت جملات نسبتاً ساده باشد.

اما چینی‌ها مجموعه دستورات خاص خود را دارند که معادل آن در زبان انگلیسی یا سایر زبان‌ها نیست. به عنوان مثال، چینی‌ها از ویژگی‌های گرامری مانند طبقه بندی کردن، برجسته شدن موضوع استفاده می‌کنند، که این مسئله درک مطلب را برای زبان آموزان دشوار کرده است.

2- یاد بگیرید که چگونه از پینیین استفاده کنید

در ادامه‌ی مطلبِ چگونه زبان چینی بیاموزیم از سیستم پینیین استفاده می‌کنیم، پینیین سیستمی است که برای نوشتن چینی ماندارین با استفاده از الفبای رومی استفاده می‌شود. پینیین در بسیاری از کتاب‌های درسی و موارد آموزشی استفاده می‌شود.

پینیین به دانشجویان اجازه می‌دهد تا روی تلفظ خود تمرکز کنند، ضمن اینکه آنها را قادر به خواندن و نوشتن می‌کند، بدون اینکه نیازی به یادگیری کاراکترهای پیچیده‌ی چینی باشد. پینیین از الفبای رومی استفاده می‌کند، به همین دلیل قبل از استفاده باید آن را با دقت مطالعه کرد.

یادگیری تلفظ‌های پینیین می‌تواند برای یادگیری زبان شما بسیار مفید باشد و هنوز هم به طور قابل توجهی آسان‌تر از یادگیری شناخت کاراکتر‌های سنتی چینی است.

3- خواندن و نوشتن کاراکترهای چینی را تمرین کنید

آخرین مشکل در یادگیری زبان چینی، یادگیری خواندن و نوشتن کاراکترهای سنتی چینی است. که برای تسلط زیاد باید زمان بیشتری را بگذارید، زیرا تنها راه یادگیری آنها از طریق حفظ کردن و تمرین مداوم است.

بیش از پنجاه هزار کاراکتر چینی وجود دارد، اما بیشتر این موارد به ندرت، مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک فرد تحصیل کرده چینی احتمالاً از حدود هشت هزار کاراکتر اطلاع خواهد داشت، اما فقط حدود دوهزار نفر از آنها برای خواندن یک روزنامه لازم هستند.

کتاب‌های تمرین زیادی در چینی وجود دارد که شما را در شکل‌گیری صحیح کاراکتر‌ها راهنمایی می‌کند. این موارد معمولاً برای دانش‌آموزان مدرسه در نظر گرفته شده است، اما برای هرکسی که سعی در یادگیری کاراکتر‌های چینی دارد، مفید است.

یکی از مهمترین مزایای یادگیری کاراکترهای چینی این است که شما به ادبیات کانتونی، ژاپنی، کره‌ای و سایر موارد نیز دسترسی خواهید داشت.

برای ثبت نام در  آموزش بازرگانی زبان چینی یا مشاوره رایگان روی لینک زیر کلیک کنید

قسمت سوم: غوطه‌ور شدن در زبان چینی

1- یک شهروند بومی چینی پیدا کنید

بهترین روش یادگیری زبان چینی برای بهبود مهارت‌های جدید زبان شما، تمرین صحبت کردن با یک شهروند بومی است. آنها به راحتی قادر به اصلاح خطاهای دستور زبان یا تلفظی هستند که می‌توانند شما را با اشکال گفتاری غیر‌رسمی یا محاوره‌ای که در یک کتاب درسی پیدا نمی‌کنید، معرفی کنند.

شما حتی متوجه یادگیری نمی‌شوید و این واقعاً سرگرم کننده است. شام خوردن، قدم زدن، خرید کردن با یک دوست چینی خیلی به یادگیری زبان شما کمک می‌کند.

اگر یک دوست چینی زبان دارید که مایل به کمک به شما است، عالی است! اگر نمی‌توانید شهروند بومی در نزدیکی خود پیدا کنید، سعی کنید شخصی را در اسکایپ پیدا کنید. آنها ممکن است حاضر باشند 15 دقیقه با شما مکالمه چینی کنند.

2- ثبت نام در دوره‌های زبان چینی را در نظر بگیرید

اگر به انگیزه اضافی احتیاج دارید یا احساس می‌کنید در یک وضعیت رسمی بهتر می‌آموزید، در یک دوره زبان چینی ثبت نام کنید.

به دنبال دوره‌های زبانی باشید که در کالج‌ها، مدارس یا مراکز محلی تبلیغ می‌شوند.

3- فیلم‌ها و کارتون‌های چینی را تماشا کنید

فیلم‌ها یا کارتون‌های چینی را به‌ صورت آنلاین تماشا کنید. این روشی آسان و سرگرم کننده برای احساس صدا و ساختار زبان چینی است.

سعی کنید ویدیو را پس از یک جمله ساده مکث دهید و آنچه را که گفته شد تکرار کنید. با این کار لهجه چینی شما تقویت می‌شود!

4- به موسیقی و رادیو چینی گوش دهید

گوش دادن به موسیقی چینی و یا رادیو روش خوب دیگری برای احاطه خود در این زبان است. حتی اگر نمی‌توانید همه چیز را درک کنید، سعی کنید کلمات کلیدی را انتخاب کنید تا به شما کمک کند تا مفهوم آنچه که گفته شد را متوجه شوید.

یک برنامه رادیویی چینی را از طریق تلفن خود دریافت کنید و به آن گوش دهید.

سعی کنید پادکست‌های چینی را دانلود کنید تا هنگام ورزش یا انجام کارهای خانه به آنها گوش دهید.

5- سفر به چین را در نظر بگیرید

هنگامی که با اصول و ادبیات سخنرانی چینی احساس راحتی کردید، سفر به چین یا حتی تایوان را در نظر بگیرید. بهترین راه برای غوطه‌وری در زبان چینی سفر به این سرزمین است.

6- به خودتان خیلی سخت نگیرید

یادگیری زبان یک فرآیند تدریجی است، که به تلاش و پیگیری شما نیاز دارد. زبان چینی یکی از سخت‌ترین زبان‌ها برای یادگیری است، بنابراین وقت خود را اختصاص دهید.

خوشبختانه تلفن‌های هوشمند به ما این امکان را می‌دهد که با روش‌های نوین به یادگیری زبان بپردازیم. اپلیکیشن‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید از آنها برای یادگیری چینی استفاده کنید.

Duolingo، Pleco و Skritter سه برنامه عالی هستند که می‌توانید آن‌ها را دانلود و شروع به یادگیری کنید. از زمان خود در مترو و اتوبوس استفاده کنید، آزادی تحصیل در تلفن شما بسیار ارزشمند است و باید از آن استفاده کرد.

بیشتر بخوانید  یادگیری زبان چینی چه تاثیری در آینده کودکان دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Picture of دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی هستم، فارغ التحصیل مقطع دکترای تخصصی از چین با بیش از بیست و چهارسال سابقه آموزشی در دانشگاه‌های ایران و چین، بنیانگذار بنیاد چین،مولف و مترجم کتاب‌های چینی و برگزارکننده دوره های تخصصی تجارت با چین

ضرب المثل های زبان چینی
ضرب‌المثل‌ها در هر زبانی نقش مهمی در فرهنگ و تاریخ...
هر آنچه در مورد تاریخچه ی زبان چینی باید بدانید
با ۱.۳ میلیارد سخنور، زبان چینی بیشترین تعداد سخنور را...
رده سنی برای یادگیری زبان چینی
رده سنی برای یادگیری زبان چینی و اینکه چه سنی...
شباهت های چینی و ژاپنی
زبان‌های چینی و ژاپنی از جمله زبان‌های برجسته آسیای شرقی...
آزمون TOCFL
آزمون TOCFL (Test of Chinese as a Foreign Language) یکی...
بلاگ
از بلاگ ما دیدن کنید
جدید ترین و بروز ترین اطلاعات
اینجا کلیک کنید
آموزش زبان چینی
بنیاد بین المللی چین با بیش از 10 سال تجربه در زمینه‌ی آموزش زبان با بهره‌گیری از مدرسین کار آزموده و داشتن بیش از 600 زبان‌آموز در تهران، توانسته است رتبه نخستِ آموزش زبان چینی را به خود اختصاص دهد.
آموزش با بروز ترین متد ها
اینجا کلیک کنید
خدمات ترجمه
با بنیاد بین‌المللی چین میتوانید متون خود را یه سریع ترین شکل و با کیفیت بالا ترجمه کنید.
کیفیت و زمان
را با ما تجربه کنید
اینجا کلیک کنید