لیست حروف کانجی kanji در زبان ژاپنی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که علاقه به مهاجرت یا سفر تجاری یا تفریحی را به ژاپن دارید شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه زبان ژاپنی و لیست حروف کانجی و این همه مطالب سخت آنها را یاد بگیریم؟ تا با ژاپنی‌ها بهتر ارتباط برقرار کنیم.

 

در نگاه کلی برای عموم مردم ما این طور جا افتاده است که زبان ژاپنی یکی از سخت ترین زبان‌های دنیا محصوب می‌شود.در این مقاله سعی داریم تا با همراهی شما اطلاعات بیشتری در رابطه با این زبان پیدا کنیم.

 

 

سیستم‌های نگارشی ژاپنی

زبان ژاپنی یا Konnichiwa یا (こんにちは)، زبانی بسیار فراخ و گسترده برای هر شخصی است که می‌خواهد به یادگیری و کسب دانش این زبان بپردازد؛ چه بخواهد از این زبان در راستای کسب دانش، هدایت کسب و کار یا هر استفاده دیگری از این زبان داشته باشد.

اولین نکته در زبان ژاپنی که توجه خیلی‌ها را به خود جلب می‌کند ممکن است ظاهر ترسناک ومبهم آن برای هر خواننده یا شنونده ای به‌نظر برسد. مخصوصا اینکه شباهت یا ارتباطی با زبانهای معروف و معمول دنیا و آشنای ذهن ما نظیر زبان انگلیسی یا فرانسوی و… ندارد.

این زبان دارای سیستم نگارش پیچیده‌ای است و آداب و رسوم ترسیمی خاص خود را دارا است اما در دیگر بخش‌ها مانند گرامر، طرز تلفظ و مکالمات پایه آن، ساده به نظر می‌رسد. بهترین راه برای شروع یادگیری این زبان، شروع با یادگیری برخی از عبارات مفید است

و پس از این مطلب یه سراغ آواها و سیستم‌های نگارش زبان ژاپنی بروید.

آشنایی با لیست حروف کانجیزبان ژاپنی چهار سیستم نگارشی دارد که هر کدام از آنها مشتمل بر کاراکترها و سبک‌های تقریبا مختلفی می‌باشند. این سیستم نگارشی بدون توجه و در نظر گرفتن سیستم نگارشی مبدا، با ترکیبی از ۴۶ صدای پایه، تلفظ می‌گردد.

درک و مرتب سازی سیستم‌های نگارشی مختلفی که در این زبان وجود دارد و استفاده از آنها، بخش مهمی از یادگیری زبان ژاپنی است که بسیار قابل توجه است. در زیر به صورت مختصر نام آنها را به همراه توضیحاتب جزیی برای شما خوانندگان محترم بیان می‌کنیم که عبارتند از:

1- سیستم نگارشی، کاتاکانا (Katakana)

اولین سیستم نگارشی، کاتاکانا (Katakana) است. این سیستم هم یک هجابندی است که اغلب برای کلمات خارجی یا صداهای نام آوا (شبیه صدای بنگ بنگ یا جیک جیک) استفاده می­شود. بعلاوه، این نکته که هرگانا و کاتاکانا برای گستره­ی کاملی از صداها در زبان ژاپنی مورد بررسی قرار می­گیرد.

بیشتر بخوانید  معنی حروف چینی به فارسی چیست؟

2- سیستم نگارشی کانجی

دومین سیستم نگاریشی کانجی است. کانجی به زبان ژاپنی (漢字) که خط نقاشی حروف چینی است و به همراه هیراگانا (ひらがな,平仮名)، کاتاکانا (カタカナ,片仮名)، اعداد هندی-عربی و حروف لاتین یا روماجی برای نوشتن در سازمان ادبیات نوین نوشتاری ژاپن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نگارش به روش کانجی در واقع حرف تصویر یا خط نقاشی است. حروف کانجی‌ در زبان مردم ژاپن می‌تواند به چندین صورت تلفظ و خوانده شوند. معنای تحت الفظی واژه کانجی در زبان ژاپنی به معنی نویسه‌های ” قوم‌ هان” است. در زبان چینی نیز کانجی به همین معنا استفاده شده و به همین صورت نوشته می‌شود اما کلمه کانجی در زبان مردم چین به صورت “بهانتسو” تلفظ می‌شود.

3- سیستم نگارشی، هیراگانا (Hiragana)

سومین سیستم نگارشی مورد بررسی ما، (Hiragana) هیراگانا است. هیرگانا در واقع یک هجا آرایی خاص زبان ژاپنی است که در آن کاراکترها اصوات و تلفظ‌های خاصی دارد که مجموعه اینها سیستم نگارشی هیراگانا را یه وجود می‌آورد.

بیشتر بخوانید: هفت گروه اصلی زبان مردم چین

 

 

 

4- الفبای لاتین

نهایتا چهارمین مورد از این سیستم نگارش زبان ژاپنی الفبای لاتین است.

الفبای لاتین در ژاپنی برای نگارش کلمات اختصاری، نام شرکتها و سایر کلمات به دلایل زیبایی شناختی کاربرد دارد. با نام روماجی (Romaji) یا همان حروف رومی، ژاپنی می­تواند به صورت حروف لاتین هم نوشته شوند. این مهم در ژاپن اعمال نمی­شود اما در سخنران‌های ژاپنی برای تلفظ کاراکترهای ژاپنی کاربرد خواهد داشت

با این وجود، صداهای زیادی در ژاپنی وجود دارند که بیان آنها با حروف لاتین مشکل می­باشد و بسیاری از واژه‌های هم آوا (بسیار بیشتر از واژه‌های هم آوا و معروف غربی در زبان انگلیسی) گیج کننده خواهند بود. بنا­براین،

دانشجویان ژاپنی ترغیب می­شوند تا کاراکترهای زبان ژاپنی را هرچه زودتر بیاموزند و از استفاده‌ی حروف لاتین مانند یک عصای کمکی، بهره نبرند.

دلیل نگارش‌های متفاوت در ژاپنی

حالا ممکن است برای شما این سوال مطرح شود که چرا سه نوع روش نوشتاری یعنی کانجی، هیراگانا و کاتاکانا در زبان ژاپنی وجود دارد:

دلیل آن این است که هر کدام از سه نوع روش نوشتاری نقش مخصوص به خود را در زبان ژاپنی بازی می‌کنند. برای نمونه جمله “من آنا هستم” به ژاپنی می‌شود “WATASHI WA ANNA DESU” من به ژاپنی می‌شود WATASHI که به کانجی نوشته می‌شود. در واقع کلماتی که معنا و مفهوم اصلی را در جمله دارند، به صورت کانجی نوشته می‌شوند.

بیشتر بخوانید  مقایسه زبان چینی و کره ای + تفاوت ها

بطور کلی، اسم‌ها و فعل‌ها و صفت‌ها به صورت ترکیبی از هیراگانا و کانجی نوشته می‌شوند. همچنین بخش‌هایی که یک عمل دستور زبانی را نشان می‌دهند، مثل WA و DESU فقط با هیراگانا نوشته می‌شوند. اسم‌های خارجی، مثل آنا، و واژه‌های وام گرفته شده از دیگر زبان‌ها نیز با کاتاکانا نوشته می‌شوند.

لیست حروف کانجی در زبان مردم ژاپنی

قصد داریم تا در اینجا بیشتر در رابطه با زبان کانجی صحبت کنیم.

کانجی‌ها در واقع کاراکترهای زبان چینی هستند که به عنوان سیستم نگارش ژاپنی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این کاراکترهای معنادار، تجسم و نمایش عقاید، افکار و اجسام این مردم با تصویر یا مفهوم نگاشت هستند. کانجی نماینده‌ی بخش‌های معنایی اسامی، بن‌ها صفت‌ها و افعال محسوب می‌شود.

در زیر نمونه و معادل تمام لیست حروف کانجی را خواهیم دید:

あ : a こ : ko せ : se つ : tsu に : ni ほ : ho ぺ : pe よ : yo り : ri
い : i が : ga そ : so て : te ぬ : nu ば : ba ぽ : po ら : ra
う : u ぎ : gi ざ : za と : to ね : ne び : bi ま : ma り : ri
え : e ぐ : gu じ : ji だ : da の : no ぶ : bu み : mi る : ru
お : o げ : ge ず : zu ぢ : ji で : de べ : be む : mu れ : re
か : ka ご : go ぜ : ze づ : zu は : ha ぼ : bo め : me ろ : ro
き : ki さ : sa ぞ : zo で : de ひ : hi ぱ : pa も : mo わ : wa
く : ku し : shi た : ta ど : do ふ : fu ぴ : pi や : ya を : wo
け : ke す : su ち : chi な : na へ : he ぷ : pu ゆ : yu ん : n/m

حقایقی در مورد زبان ژاپنی (Japanese)

نکات جالبی در باره زبان ژاپنی (Japanese) وجود دارد که دانستن آنها برای شما خالی از لطف نیست :

– اسم‌ها در زبان ژاپنی مذکر و مونث ندارند و بیشتر اسامی شکل جمع مجزایی ندارند.

– فعل‌ها در زبان ژاپنی با توجه به فاعل (مرد، زن، شیء) تغییر پذیر نیستند. آنها با توجه به تعداد (مفرد یا جمع) هم تغییر نخواهند کرد.

– زبان ژاپنی تشکیل شده از حدوداً 2000 عدد در لیست حروف کانجی است.

بیشتر بخوانید  اسلام در چین و حقایقی از مسلمانان چین

– ژاپن تا قرن هفتم میلادی برای خود خط نوشتاری نداشته و آن را از چین یاد گرفته است.

– هر یک از علائم لیست حروف کانجی به تنهایی بیان کننده‌ی یک کلمه واحد هستند.

– زبان ژاپنی یکی از زبان‌هایی است که سرعت ادای الفاظ در آن خیلی بالا است. اخیراً پژوهشی در زمینه محاسبه سرعت ادای هجاها در زبان‌های مختلف در هر ثانیه با استفاده از افراد بومی در هر زبان انجام شده که نتایج آن نشان داده که زبان ژاپنی با امتیاز ۷٫۸۴ هجا در هر ثانیه سریع ترین زبان دنیا در زمینه ادا شدن است.همچنین برای زبان انگلیسی سرعت ادا ۶٫۱۹ هجا در ثانیه براورد شد.

– ژاپنی‌ها به خاطر ادب و نزاکتشان بسیار معروف هستند. ژاپنی‌ها بسیار مودب بوده و این ادب در زبانشان نیز انعکاس یافته است. در زبان ژاپنی از وجه‌های گرامری و کلمات خاصی برای ادای احترام استفاده می‌شود.

در مواقعی که طرفین از موقعیت و شأن اجتماعی یکسانی برخوردار نیستند باید حتما از کلمات دارای بار معنایی احترام آمیز استفاده شود.

– فاکتورهایی که برای احترام در نظر گرفته می‌شوند عبارتند از: سن، شغل، تجربه و غیره. روی هم رفته سه نوع صحبت کردن مودبانه در زبان ژاپنی وجود دارد: استفاده از عناوین تجلیلی، کلمات مودبانه و کلمات موردی که به دلخواه استفاده می‌شوند.

زبان ژاپنی را یک زبان ایزوله و جدا می‌دانستند بدین معنی که در میان تمامی زبان‌های دنیا منحصربفرد و بی همتا است.

پیشنهاد ما برای یادگیری اصطلاحات ژاپنی

اگر برای کسب و کار یا زندگی در ژاپن در تکاپوی آموختن زبان آنها هستید، ثبت نام در یک دوره‌ی آموزشی آکادمیک زبان ژاپنی، می‌تواند بیشترین کمک را به یادگیری شما نماید؛

یک برنامه‌ی زمانی فشرده و یا شرکت در کلاس‌های آنلاین یادگیری زبان ژاپنی را هم می‌توانید به عنوان گزینه بعدی بررسی نمایید.

فراموش نکنید که یادگیری خواندن و نوشتن برای موفقیت بلند مدت امری ضروری است و داشتن یک مربی خوب در طول مراحل اولیه برای بهبود عادتهای مطالعه‌ی صحیح و پرسیدن همه‌ی سوالات شما در مورد زبان و فرهنگ ژاپنی،ایده آل است. همچنین از وقت‌های آزاد خود مانند زمانی که در اتوبوس یا مترو و قطار در حال سفر هستید برای مرور مطالب تلاش کنید و فراموش نکنید که تنها راه یادگیری هر زبان جدیدی فقط تمرین و تکرار است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

تسلط کامل روی پین یین ها + راهنمای جامع برای زبان آموزان چینی
یادگیری زبان چینی می‌تواند یک مسیر هیجان‌انگیز باشد، اما تسلط...
آزمون BCT + اطلاعات جامع و هزینه ها
آیا در نظر دارید آزمون های زبان چینی را انجام...
0 تا 100 موفقیت در آزمون MCT
آموزش و یادگیری زبان‌های خارجی همواره اهمیت زیادی داشته و...
آزمون HSKK چیست و بر چه مهارتی تمرکز دارد؟
  آیا به تسلط بر زبان چینی توجه کرده اید؟...
آزمون YCT برای چه سطحی از زبان آموزان می باشد و چه ویژگی هایی را دارد؟
اگر به تسلط بر زبان چینی اندیشید، آزمون YCT ممکن...
بلاگ
از بلاگ ما دیدن کنید
جدید ترین و بروز ترین اطلاعات
اینجا کلیک کنید
آموزش زبان چینی
بنیاد بین المللی چین با بیش از 10 سال تجربه در زمینه‌ی آموزش زبان با بهره‌گیری از مدرسین کار آزموده و داشتن بیش از 600 زبان‌آموز در تهران، توانسته است رتبه نخستِ آموزش زبان چینی را به خود اختصاص دهد.
آموزش با بروز ترین متد ها
اینجا کلیک کنید
خدمات ترجمه
با بنیاد ملی چین میتوانید متون خود را یه سریع ترین شکل و با کیفیت بالا ترجمه کنید.
کیفیت و زمان
را با ما تجربه کنید
اینجا کلیک کنید