جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

یادگیری زبان چینی در 14 قدم

یادگیری زبان چینی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

یادگیری زبان چینی در 14 قدم موثر و آسان

چگونه یادگیری زبان چینی را چگونه شروع کنیم؟ یکی از سوالات مهمی که جواب‌های زیادی می‌تواند در خود داشته باشد پس با دنبال کردن مقاله در 14 قدم به تمام جواب هایتان برسید.

امروزه بیشتر افراد دوست دارند که با فرهنگ و آداب و رسوم کشور چین و با جمعیت میلیاردی که در حال تکلم با زبان چینی هستند آشنا شوند؛ به خاطر همین موضوع زبان چینی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های جهان طرفداران زیادی دارد. و یادگیری زبان چینی ارزش زیادی پیدا کرده است.

چرا یادگیری زبان چینی در کشور ما رواج پیدا کرده است؟

به دلیل ایجاد روابط تجاری، سیاسی و مواردی دیگر، یادگیری زبان چینی در کشور ما رواج پیدا کرده است.

چگونه زبان چینی یاد بگیریم

همان طور که شاید خودتان هم اطلاع داشته باشید، فعلاً بهترین راه برای یادگیری زبان چینی شرکت کردن در کلاس‌ها و دوره‌های مخصوص آموزش زبان چینی است.

و از لحاظ کلاس‌های دانشگاهی تدریس زبان چینی در ایران در دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران برگزار می‌شود. کلاس‌های آموزش مکالمه زبان چینی نیز که تا همین چند وقت پیش به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسید، این روزها با استقبال شرکت‌های تجاری، صاحبان کسب و کارهای کوچک، دانشجویان و جوانان، تعدادشان رو به افزایش بوده و آموزشگاه‌های متعددی اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی زبان چینی کرده‌اند.

زبان چینی یک زبان واحد نیست و از مجموعه‌های مختلفی تشکیل شده است. تفاوت این مجموعه با یکدیگر به حدی است که می‌توان هریک از آن‌ها را به عنوان زبانی مستقل پذیرفت. در طول دهه ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰، دولت وقت چین در جهت ساده سازی زبان چینی دست به اقداماتی زد.

چگونه زبان چینی یاد بگیریم
چگونه زبان چینی یاد بگیریم

 

در پی این اقدامات زبان چینی ماندارین که زبان مادری بیش از ۷۰ درصد مردم چین است، به عنوان فصل مشترک مجموعه‌های زبان چینی انتخاب شد؛ بنابراین زمانی که صحبت از یادگیری زبان چینی به میان می‌آید، همان زبان چینی ماندارین است.

در بخش‌هایی از شرق آسیا نیز کشورهایی مانند کشور تایوان، از زبان چینی سنتی به عنوان زبان اصلی خود استفاده می‌کنند و ساختار حروف سنتی را تغییر نداده به همان شکل قدیمی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

می‌شنوم که می‌گویید: این غیر ممکنه! خب، نه غیر ممکن نیست. سخت است ولی به این معنی نیست که نتوانید این کار را انجام دهید! با این وجود اگر می‌خواهید با انجام تمرینات ساده روزانه در ۵ دقیقه زبان چینی بیاموزید، باید مطمئن شوید که برنامه دارید و برنامه شما به اندازه کافی برای رسیدن به مقصودتان مؤثر است. پستی و بلندی‌هایی در مسیر وجود خواهد داشت ولی مهم نیست، همیشه چینی یاد می‌گیرید.

در نتیجه برای اینکه به شما کمک کنیم از این پستی و بلندی‌ها عبور کنید در اینجا نکته‌های پیش پا افتاده‌ای برای شروع و هدف یادگیری زبان به شما ارائه می‌دهیم.

بیشتر بخوانید  آشنایی ابتدایی با "الفبای زبان چینی"

یادگیری زبان چینی در 14 قدم آسان

برای ثبت نام در  آموزش بازرگانی زبان چینی یا مشاوره رایگان روی لینک زیر کلیک کنید

 

1. با تلفظ شروع کنید

بهترین مکان برای شروع یادگیری زبان چینی ، کار روی نحوه تلفظتان است؛ یعنی یک راهنمای عالی برای تلفظ و آشنایی با لغات به زبان چینی بیابید. بعد، بر کسب تن صدای مناسب تمرکز کرده و مهارت‌های Pinyin (روش بازنویسی حروف چینی به حروف لاتین) خود را تقویت کنید؛ بقیه مسیر را بعداً ادامه خواهید داد.
از روی تجربه سخت‌ترین بخش تلفظ صحیح صداها هستند. اگر قصد دارید با برنامه روزانه ۵ دقیقه تمرین چینی یاد بگیرید، مدت کمی طول می‌کشد ولی با استفاده از یک فهرست راهنمای کلمات چینی مادرینی می‌توانید این کار را به درستی انجام دهید.
مطمئن شوید که با دقت به نمونه صوتی کلمه که به شما داده می‌شود گوش می‌کنید و بعد سعی کنید صدای خودتان را ضبط کرده و به آن گوش کنید. صداها را با هم مقایسه کنید و اشتباه تلفظی خود را بیابید. مجبور نیستم این را بگویم ولی صدای شما در دنیای واقعی متفاوت از چیزی است که در ذهنتان می‌شنوید.

2. توسعه یک راهبرد آموزشی

یادگیری زبان چینی بدون هدف، ممکن است ایده خوبی باشد ولی سریعاً به یک کابوس تبدیل می‌شود. کار کردن روی هر زبانی با چنین وقت کمی به اندازه کافی سخت است. بدون راهبرد، به‌زودی خسته و تسلیم می‌شوید. اگر شما از صفر شروع می‌کنید پیشنهاد‌های بالا را دنبال کرده و با تمرین تلفظ شروع کنید.
اگر مبتدی نیستید و قبلاً یک سطح مشخصی از زبان چینی آموخته‌اید، راهبرد یادگیری خود را طبق توانایی‌های قبلی خود تنظیم کنید. آیا فکر می‌کنید در زمینه مشخصی قوی‌تر هستید؟ علی رغم آنچه فکر می‌کنید این دقیقاً جایی است که باید رویش تمرکز کنید.
با تمرین زیاد روی زمینه‌ای که قبلاً در آن خوب بودید (مثلاً مکالمه) اعتماد به نفس خود را بالا می‌برید و برای ادامه روند یادگیری انگیزه خواهید داشت. مخصوصاً این راهکار برای یادگیری زبان چینی روزانه در ۵ دقیقه بسیار مهم است.

3. مطمئن شوید که اصول پایه را یاد گرفته‌اید

در ادامه روند یادگیری زبان چینی مطمئن شوید که اصول پایه را قبل از اینکه وارد مرحله بعدی شوید فراگرفته‌اید. پیشرفت کم مسئله‌ای نیست ولی دانستن نحوه سلام کردن، معرفی خود و تقاضای غذا بسیار خوب است چرا که افراد درواقع قادر به درک بهتر شما خواهند بود.
نوشتن و خواندن مشابه هستند. اصول پایه مثلاً (Stroke order) کلید شما برای ایجاد یک متن خوانا هستند. برنامه‌ها و ایده‌هایی وجود دارد که برساخت سیستم تا حد ممکن قابل‌دسترس و خواندنی چینی تمرکز دارد. از آن‌ها استفاده کنید.

4. یادگیری زبان چینی را، از طریق عبارات رایج و نه کلمات، تمرین کنید

به خاطر سپردن عبارات آسان‌تر هستند زیرا معنی دارند، آن‌ها یک تصویر را نقاشی می‌کنند، یا یک داستان را بیان می‌کنند. با تمرکز روی عبارات رایج، فقط در عرض چند دقیقه شما شروع به یاد آوردن رایج‌ترین عبارات چینی می‌کنید، یاد می‌گیرید که عبارات چینی را صحبت کنید و در مکالمات شرکت کنید.

5. برای یادگیری زبان چینی از ابزار ثانویه شنیداری استفاده کنید

بیایید روش دومی را هم در نظر بگیریم. روش یادگیری زبان در ۵ دقیقه به‌صورت روزانه تا حدی به پیشرفت شما کمک می‌کند ولی پیشرفت چشمگیری نخواهد بود. اگر می‌خواهید با روش یادگیری زبان چینی روزانه در ۵ دقیقه ادامه دهید باید روش‌های یادگیری خود را با راهکارهای ثانویه‌ای تقویت کنید. مثلاً گوش دادن به موسیقی چینی یا پادکست‌ها.
قبلاً درباره چند روش برای انجام این کار صحبت کرده‌ام. سعی کنید در محاورات روزانه خود زبان چینی را داشته باشید، یا زمانی برای تماشای فیلم یا کارتون به زبان چینی یا ویدیوهای سرگرم کننده به زبان چینی (البته با زیرنویس انگلیسی) اختصاص دهید.
در نهایت، احاطه کردن خودتان با زبان چینی به اندازه روش‌های مستقیم یادگیری زبان مؤثر و کارآمد نخواهد بود، ولی به یادگیری شما کمک خواهد کرد. به خاطر داشته باشید راهنماهای زیادی برای یادگیری زبان چینی وجود دارند با کمک آن‌ها روی شنیدار و مکالمه خود به‌خوبی کار کنید قبل از اینکه وارد مرحله نوشتار زبان چینی شوید.

6. زمان را به یادآوری کاراکتر‌ها اختصاص دهید

پس از بررسی چگونگی یادگیری زبان چینی و کاراکتر‌های چینی، هر روز روی آن‌ها کار کنید. فقط نیم ساعت در روز را به یادگیری کاراکتر‌ها اختصاص دهید. از هر روشی که می‌خواهید استفاده کنید، اما هرروز زمان را برای یادگیری کاراکتر مخصوصی کنار بگذارید. چرا هر روز؟ زیرا کاراکتر‌ها را به همان سرعت که یاد می‌گیرید، فراموش خواهید کرد.

و به همین دلیل باید دوباره و دوباره آن‌ها را یادآوری کنید. دانش خود را با استفاده از سیستم تکرار هوشمند تثبیت کنید. تکرار بی‌پایان کلمات فواید بسیاری در چگونگی یادگیری زبان چینی دارد. با این حال، بین تکرار‌ها یک فاصله جادویی وجود دارد که به شما کمک می کند در هر لحظه کلمات و عبارات جدید را به خاطر بسپارید.

7. ریتم زبان را برای تسلط بر تن‌ها دریافت کنید

برای یادگیری زبان چینی سعی کنید به هر محتوایی که می‌خوانید گوش دهید. خواندن به شما در یادگیری واژگان کمک می‌کند، اما گوش دادن به شما کمک می‌کند تا با زبان در ارتباط باشید و آمادگی سخنرانی را پیدا کنید. درک گوش دادن مهارت اصلی لازم برای برقراری مکالمه با افراد است.

یکی از چالش‌های ماندارین، تن است. شما تن‌های کاراکترها را می‌آموزید اما یادآوری این‌ها هنگام صحبت کردن دشوار است. تثبیت کردن تن‌ها به عنوان بخشی از عبارات مهم است. گوش دادن به شما در انجام این کار کمک می‌کند. لحن و ریتم ماندارین یا هر زبان دیگری فقط از گوش دادن به گوینده بومی ناشی می‌شود.

شما نمی‌توانید آن را به صورت تئوری یاد بگیرید. به طور خاص، گوش دادن به دیالوگ‌های طنز سنتی چینی، شیانگ شنگ، 相声، می‌تواند روش خوبی برای بدست آوردن ریتم زبان و لحن‌ها باشد. امروزه می‌توانید این موارد را بصورت آنلاین از جمله رونوشت‌ها پیدا کرده و حتی آن‌ها را به سیستمی مانند Ling Q وارد کنید.
در حقیقت، موارد شنوایی فراوانی برای بارگیری در همه موضوعات ممکن در دسترس است، یا اگر در کشور چین هستید می‌توانید CD خریداری کنید. از فرصت استفاده کرده و در هر زمان ممکن است گوش دهید.

8. اهداف غیر واقعی نداشته باشید

احتمالاً این موضوع دشوارترین چیز یادگیری یک زبان جدید است. هر کاری که می‌کنید اهداف غیر واقعی انتخاب نکنید. ظرف یک هفته یا یک ماه یا یک سال نمی‌توانید بر زبان تسلط بیابید. اگر فقط می‌خواهید با روش روزانه ۵ دقیقه تمرین زبان یاد بگیرید بدون به کار بردن زبان احتمالاً بر زبان مدنظر تسلط نخواهید یافت.
یادگیری زبان به سادگی یادگیری مبحثی مانند ریاضی نیست. زبان مباحث خیلی بیشتری دارد، به همین دلیل سعی دارم بر اهمیت درک فرهنگ تأکید کنم. چرا با وقت گذاشتن برای یادگیری درباره فستیوال بهاره چینی در ماه فوریه کمی درباره فرهنگ این کشور نیاموزیم؟

9. ریتم زبان را برای تسلط بر تن‌ها دریافت کنید

سعی کنید به هر محتوایی که می‌خوانید گوش دهید. خواندن به شما در یادگیری زبان چینی کمک می‌کند، اما گوش دادن به شما کمک می‌کند تا با زبان در ارتباط باشید و آمادگی سخنرانی را پیدا کنید. درک گوش دادن مهارت اصلی لازم برای برقراری مکالمه با افراد است.

یکی از چالش‌های ماندارین، تن است. شما تن‌های کاراکترها را می‌آموزید اما یادآوری این‌ها هنگام صحبت کردن دشوار است. تثبیت کردن تن‌ها به عنوان بخشی از عبارات مهم است. گوش دادن به شما در انجام این کار کمک می‌کند. لحن و ریتم ماندارین یا هر زبان دیگری فقط از گوش دادن به گوینده بومی ناشی می‌شود.

شما نمی‌توانید آن را به صورت تئوری یاد بگیرید. به طور خاص، گوش دادن به دیالوگ‌های طنز سنتی چینی، شیانگ شنگ، 相声، می‌تواند روش خوبی برای بدست آوردن ریتم زبان و لحن‌ها باشد. امروزه می‌توانید این موارد را بصورت آنلاین از جمله رونوشت‌ها پیدا کرده و حتی آن‌ها را به سیستمی مانند Ling Q وارد کنید.
در حقیقت، موارد شنوایی فراوانی برای بارگیری در همه موضوعات ممکن در دسترس است، یا اگر در کشور چین هستید می‌توانید CD خریداری کنید. از فرصت استفاده کرده و در هر زمان ممکن است گوش دهید.

10. زیاد صحبت کنید و خودتان حدس نزنید

صدا‌های ماندارین برای یک گوینده انگلیسی دشوار نیست. لحن‌‌ها ماجرای متفاوتی دارند. شما نیاز به تمرین زیادی دارید، چه با خود صحبت کنید و چه با دیگران صحبت کنید. تمرین کنید که از آنچه گوش می‌دهید تقلید کنید. متونی را که صوتی برای آن‌ها دارید پیدا کنید. به یک عبارت یا جمله گوش دهید، سپس بدون نگرانی زیاد درباره صدا‌ی خودتان، سعی کنید از لحن آن تقلید کنید. حتی ممکن است بخواهید صدای خود را ضبط کنید تا مقایسه کنید. اگر بتوانید آمیخته با ریتم زبان شوید، نه تنها کنترل صدای شما بهبود می‌یابد بلکه انتخاب کلمات شما نیز مانند بومیان بیشتر می‌شود.

وقتی صحبت می‌کنید، خودتان را در مورد لحن یا هر جنبه دیگری از زبان حدس نزنید. فقط بگذارید کلمات و عباراتی که شنیده‌اید و تمرین کرده‌اید، جاری شوند. هر بار که از زبانی که تمرین می‌کنید از آن استفاده کنید به آن عادت می‌کنید.

اگر از تعامل با زبان چینی لذت می‌برید، اگر با ریتم آواز می‌خوانید، آنگاه ماندارین شما بهبود می یابد.

11. بخوانید بیشتر از آنچه می‌توانید

نکته بعد این است که تا حد امکان بخوانید. امروزه این کار بسیار ساده‌تر است. می‌توانید در اینترنت متریالی پیدا کنید، از فرهنگ لغت آنلاین و برنامه‌هایی مانند LingQ استفاده کنید.

12. الگو‌ها را بجای قوانین بشناسید

در توضیحات پیچیده گرامر گرفتار نشوید ، فقط به الگو‌ها توجه کنید، کتاب خارق‌العاد‌ه‌ای از هریت میلز وجود داردکه در هر درس تک‌تک آن الگو‌ها را معرفی کرده است. الگو‌ها قاب‌‌هایی هستند برای اینکه بتوانید هر آنچه را که می‌خواهید بیان کنید.

بهتر است برای بیان الگو‌های زبان چینی از الگو‌هایی که به زبان انگلیسی بیان می‌شود استفاده کنید، چینی یک گرامر نسبتاً بدون عارضه دارد، یکی از لذت‌‌های یادگیری زبان چینی  برای یک مترجم زبان چینی این است که در آن هیچ‌گونه اعلامیه، حماسه، جنسیت، جنبه‌‌های فعل، حرکات پیچیده یا دیگر منابع سردرگمی وجود ندارد که در بسیاری از زبان‌‌های اروپایی یافت می‌شود.

نکته بعد اینکه روی الگو‌ها متمرکز شوید، آن‌ها را بنویسید، در هنگام صحبت از آن‌ها استفاده کنید و هنگام گوش دادن و خواندن آن‌ها، مراقب باشید. اگر دوست دارید یک منبع دستور زبان رایگان برای تکمیل یادگیری خود داشته باشید، از دستور زبان چینی Ling Q استفاده کنید.

برای ثبت نام در دوره های HSK زبان چینی یا مشاوره رایگان روی لینک زیر کلیک کنید

13. به خودتان اعتبار بدهید

یادگیری یک زبان دیگر ساده نیست و زبان چینی هم یکی از سخت‌ترین زبان‌ دنیا برای یادگیری است – مخصوصاً برای انگلیسی زبانان. به خودتان اعتبار بدهید چرا که در واقع سعی در یاد گرفتن آن زبان دارید. ظرف یک هفته نمی‌توانید بر یک زبان تسلط بیابید، اگر می‌خواهید می‌توانید روزانه ۵ دقیقه زبان چینی بیاموزید ولی باید قادر به برقراری ارتباط و بیان ایده‌های پایه ظرف چند ماه باشید. پس باید زمان بیشتری روی یادگیری زبان بگذارید.

14. مشکلات یادگیری زبان چینی

برخلاف سایر زبان‌های دنیا، یاد گرفتن زبان چینی به وسیله کتاب و یا سی‌دی‌های آموزشی زیاد مثمر ثمر واقع نخواهد شد. برای یادگیری این زبان حتماً باید در کلاس‌ها و دوره‌های مخصوص یادگیری زبان چینی شرکت کنید. در صورتی که اقدام به یادگیری زبان چینی به‌صورت خودآموز کنید ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید که در دوره آموزش محاوره زبان چینی درگیر آن نمیشوید.
مشکل اول این است که بسیاری از منابع موجود برای یادگیری زبان چینی، به زبان انگلیسی در بازار موجود هستند. اگر زبان انگلیسی شما خوب است و فکر می‌کنید که می‌توانید از این طریق زبان چینی را یاد بگیرید، باید بگوییم که به عقیده زبان شناسان، یادگیری یک زبان به واسطه یک زبان ثالث، روش مناسبی برای یادگیری نیست.
اما مشکل بعدی الفبای زبان چینی است ؛ زبان چینی حروف الفبا ندارد و دارای یک ساختار هجایی است؛ هر هجی نیز دارای صدها کاراکتر مختلف است. حتی زبان چینی ساده شده بیش از پنجاه‌هزار کاراکتر مختلف دارد هرچند که بخش زیادی از این کاراکترها اکثراً مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.
از تلفظ مشکل صامت‌ها و مصوت‌های این زبان که بگذریم، باید گفت چون زبان چینی یک زبان الفبایی نیست، برای نوشتار از هیچ گونه قاعده الفبایی پیروی نمی‌کند؛ بنابراین ممکن است با برخورد با یک کاراکتر جدید نتوانید آن را هجی کنید.
البته یادگیری نوشتار زبان چینی آن‌چنان که از ظاهر سخنانمان برمی‌آید سخت نیست؛ اما قطعاً با استفاده از روش‌های معمولی نمی‌توان آن را به راحتی فرا گرفت و نیازمند استفاده از روش‌های خاصی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Picture of دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی هستم، فارغ التحصیل مقطع دکترای تخصصی از چین با بیش از بیست و چهارسال سابقه آموزشی در دانشگاه‌های ایران و چین، بنیانگذار بنیاد چین،مولف و مترجم کتاب‌های چینی و برگزارکننده دوره های تخصصی تجارت با چین

نغمه هستی در گذر فصل‌ها: زمزمه نام ماه‌ های سال به زبان چینی
یادگیری زبان چینی می‌تواند یک تجربه بسیار جذاب و مفید...
نمادهای چین و تاثیر آن بر دنیا + 5 نمادها در زبان چینی
چین، با تاریخ و فرهنگ غنی خود، مهد بسیاری از...
آزمون زبان چینی MCT سطح پیشرفته
آزمون زبان چینی MCT (Mandarin Chinese Test) در سطح پیشرفته...
همه چیز درباره آزمون آزمایشی HSK
آزمون آزمایشی HSK ، یک آزمون بین‌المللی در سطح استاندارد...
آزمون BCT سطح B + اطلاعات کامل
زبان چینی یکی از پرکاربردترین زبان‌ها در جهان است و...
بلاگ
از بلاگ ما دیدن کنید
جدید ترین و بروز ترین اطلاعات
اینجا کلیک کنید
آموزش زبان چینی
بنیاد بین المللی چین با بیش از 10 سال تجربه در زمینه‌ی آموزش زبان با بهره‌گیری از مدرسین کار آزموده و داشتن بیش از 600 زبان‌آموز در تهران، توانسته است رتبه نخستِ آموزش زبان چینی را به خود اختصاص دهد.
آموزش با بروز ترین متد ها
اینجا کلیک کنید
خدمات ترجمه
با بنیاد ملی چین میتوانید متون خود را یه سریع ترین شکل و با کیفیت بالا ترجمه کنید.
کیفیت و زمان
را با ما تجربه کنید
اینجا کلیک کنید