پیشرفت در یادگیری زبان چینی

همه‌ی ما به دنبال بهترین روش یادگیری زبان هستیم، این مورد یکی از مشکلاتِ اصلی همه‌ی ما است که در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم.

بهترین روش یادگیری زبان

چگونه می‌توانیم بدانیم، آیا وقت خود را صرف روش‌های مناسب می‌کنیم یا نه؟

هر کلاسی برای یادگیری زبان می‌رویم، روش‌های متفاوتی را برای تفهیم آن پیش برده و توصیه‌های مختلفی را به محصلان زبان می‌گویند.

هر فردی روشی برای ثبت یک مطلب در ذهن خود دارد و  برای یادگیری زبان برای خود اولویت‌بندی کرده است و تمرکز خود را برای یادگیری روی یک قسمت می‌گذارند، به عنوان مثال:

  • برخی از آدم‌ها با درست‌کردن یک لیست و با به خاطر سپردن آن‌ها، یاد می‌گیرند.
  • برخی دیگر ترجیح می‌دهند که تمرکزشان روی روند تلفظ بوده و آن را بهبود بخشند.
  • برخی دیگر تمام تمرکزشان روی گرامر است.

محصلان زبان تنها افرادی نیستند که به دنبال بهترین روش یادگیری زبان هستند، بلکه زبان‌شناسان(افرادی که به مطالعه‌ی علم زبان می‌پردازند)، چندین دهه را صرف پیدا کردن این روش‌ها کرده‌اند.

تلفظ حروف چینی

برای دیدن تصاویر بیشتر کلیک کنید

بنابراین برخی از متداول‌ترین سؤالات، در یادگیری زبان را، برای شما بازگو می‌کنیم:

چگونه میتوان یک زبان را، به صورت زبان مادری خود صحبت کرد؟

اولین سوالی که برای آدم‌هایی که به دنبال بهترین روش یادگیری زبان هستند، پیش می‌آید این است که چگونه زبان مورد نظر خود را به صورت زبان مادری خود صحبت کنیم؟

بیشتر محصلان زبان، به تلقظ خود اهمیت چندانی نمی‌دهند، آنها معتقد هستند تا زمانی که افراد متوجه منظورشان شوند، موارد دیگر اهمیت چندانی ندارد.

واقعیت این است که شما نیازی به لهجه ندارید تا بتوانید با افرادی که این زبان، زبان مادری‌شان هست ارتباط برقرار کنید، اما هرچه بیشتر بتوانید با لهجه‌ی آنها صحبت کنید درک سخنان شما راحت‌تر شده، همچنین باعث لذت بردن شما می‌شود.

سوال دومی که مطرح می‌شود آن است که چرا ما مرحله‌ی اول لهجه داریم و در مورد آن چه اقداماتی می‌توانیم انجام دهیم؟

چرا لهجههای خارجی داریم؟

دو دلیل اصلی در این مورد وجود دارد، که در زیر توضیح هریک را می‌دهیم:

  1. عدم تشخیص تفاوت میان برخی از صداها از همدیگر:

زمان‌هایی وجود دارد در یادگیری یک زبان تفاوت میان برخی از صداها از یکدیگر تشخیص نمی‌دهیم مثلا در زبان انگلیسی ما تفاوت میانِ دو کلمه‌ی sheep (گوسفند) و ship (کشتی) را متوجه نمی‌شویم در حالی که کسی که زبان مادری‌اش انگلیسی هست، به راحتی متوجه تفاوت میان این دو کلمه می‌شود.

علت تمام این اتفاقات، به زمانی بر می‌گردد که متولد شده‌ایم، مغز نوزادان قدرت چند زبانه‌بودن بسیار کمی دارد که می‌تواند تفاوت میان صداها، را در همه زبان‌های جهان را تا حدودی متوجه شود، با بزرگ‌تر شدن، مغز ما اختلافات صوتی، که برای زبان مادری ما مهم هستند نگه داشته و مابقی را که اهمیت چندانی ندارند را به فراموشی سپرده و از بین می‌برد.

خوبی آن کمک به بهتر شناختن زبان مادری خود است، اما بدی آن برای محصلان زبان این می‌باشد که نتوانند تفاوت میان صوت‌ها را متوجه شوند.

راه حل آن چیست؟

زبان‌شناسان سالهاست این پدیده را مطالعه و راهکارهایی برای تفهیم تفاوت در صداها را کشف کرده‌اند:

این روش شامل گوش دادن به کلماتی است که تفاوت تلفظ میان آن دو را متوجه نمی‌شوید(مانند کشتی یا گوسفند)، بعد از چند جلسه گوش‌دادن به تفاوت میان آنها پی‌می‌برید و قادر خواهید بود آنها را بهتر بیان کنید.

  1. زبانهای دیگر میتوانند صداهایی داشته باشند که ما را ملزم، به استفاده از عضلات دهان خود، به روشی جدید میکنند:

تلفظ برخی از کلمات مشکل است زیرا نیاز به فرم دهانی کاملا جدیدی نیاز دارد مانند نورد “R” به زبان اسپانیایی یا “U” به زبان فرانسه.

با مقداری تلاش و پشتکار موفق به گفتن این گونه از تلفظات می‌شوید.

سوال: چگونه میتوان عضلات دهان خود را برای تلفظ صحیح آموزش داد؟

برای انجام این کار شما لازم دارید در مورد آواها به طور کامل یاد بگیرید، که دقیقاً زبان، دندان‌ها و لب‌ها برای صداهایی که می‌خواهید یاد بگیرید، دریابید، باتکراررمرتب آنها دهان شما به طور طبیعی مانند همان آواها حرکت می‌کند.

سوال: چگونه میتوانم در مورد آواها آموزش ببینم؟

جواب: یک مرد باهوش به نام Idahosa Ness با برگزاری دوره‌هایی با نامMimic Method، به ‌زبان‌های انگلیسی‌، اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی،  ژاپنی، ماندارین و پرتغالی برای آموزش تلفظ آواهایشان به شما کمک می‌کند.

در YouTube با یک جستجوی سریع می‌توانید، به دنبال افرادی بگردید که در این زمینه‌ها فعالیت کرده و آن‌ها را به شما آموزش می‌دهند، پیدا کنید.

سریعترین راه برای یادگیری کلمات جدید به زبان دیگر چیست؟

ما به دنبال بهترین روش یادگیری زبان هستیم؛ حال برای این یادگیری، گاهی افراد به دنبال سریع‌ترین راه برای یادگیری کلمات جدید هستند.

مهم‌ترین بحث ما این است که، آیا نیاز است تا ما برای حفظ‌کردن کلمات، مثلاً با استفاده از کارت‌های مرتب‌سازی، یا دقت به طریقه‌ی خواندن و گوش‌دادن به آن کلمات، به صورت طور طبیعی، انجام یکی از این 2 روش در یادگیری سریع کلمات به شما کمک می‌کند.

خط چینی

برای دیدن تصاویر بیشتر کلیک کنید

آیا واقعاً نیاز به مطالعه گرامر دارید؟

کسایی که در بهترین روش یادگیری زبان، به دنبال گرامر می‌روند، اغلب از خود می‌پرسند:

  • آیا یادگیری همه آن قوانین دستور زبان واقعاً ضروری است؟
  • که آیا نمی‌توانیم با روش طبیعی، یعنی از طریق خواندن، گوش‌دادن و صحبت کردن، آن را انتخاب کرد؟

زبان‌شناسان برای پاسخ به این سؤال همواره در تلاش می‌باشندو آزمایش‌های مختلف را فهمیدن این موضوع انجام می‌دهند، زیرا كنترل و سنجش آن بسیار دشوار است.

در این گونه آزمایش‌ها، گروهی که به آن‌ها دستورالعمل دستور زبان آموخته می‌شود را با گروهی که جملات را با همان دستور زبان می‌بینند یا می‌شنوند، اما آموزش نمی‌بینند، مقایسه می‌کنند.

سوالاتی که در این مورد مطرح می‌شود موارد زیر است:

  • چگونه می‌دانید گرامر را یاد گرفته‌اند؟
  • وقتی آنها را درک کردند، چه زمانی از آن استفاده می‌کنند؟
  • چه اشتباهاتی را مرتکب می‌شوند؟

یادگیری چینی

برای دیدن تصاویر بیشتر کلیک کنید

اگر در بعضی موارد افراد، هیچ پیشترفتی در آموزشِ دستور زبانی که یاد گرفته‌اند نمی‌بینند، در این هنگام زبان‌شناسان شروع به انجام مطالعات فراشناختی در مورد بهترین روش یادگیری زبان، انجام داده و آن شامل جمع‌آوری تمام تحقیقات موجود در مورد یادگیری قوانین دستور زبان همچنین بررسی وجود یا عدم وجود گرایش در این گونه افراد است.

نتیایج بدست آمده این است که قوانین دستور زبان به افراد کمک می‌کند تا دقیق‌تر صحبت کنند، اما این مورد یک نکته‌ی حائز اهمیت نمی‌باشد، مخصوصاً با توجه به توجه به اهمیت بیش از اندازه‌ی کلاس‌ها برای یادگیری دستور زبان.

با توجه به تحقیقات ما در خصوص بهترین روش یادگیری زبان، دانستن دستور زبان مطمئناً کمک می‌کند، اما توجه بیش از اندازه به این مورد، موثرترین روش برای یادگیری نیست.

چرا به انگیزه برای یادگیری زبان نیاز داریم؟

شما می‌توانید تمام بهترین روش‌ها برای یادگیری تلفظ، کلمات و دستور زبان را بدانید، اما اگر تلاشی برای یادگیری آنها نکنید هرگز آنها را یاد نمیگیرید.

انگیزه به شما کمک می‌کند، تا یادگیری زبان خود را در کنار یکدیگر عملی کنید.

آیا روش‌های بهتری برای یادگیری قسمت‌های مختلف زبان میدانید؟

منبع

fluentin3months

کد مطلب: 1230-1/981025-1000/م ح/ت/98

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا