تبدیل اسم‌های فارسی به چینی

شاید در نگاه اول کمی تبدیل اسم فارسی به چینی سخت و پیچیده به نظر بیاید. در زبان چینی ما الفبا نداریم و با مجموعه ای از نام‌ها و کلمات طرف هستیم که هر کدام از آنها (قریب به 1000 کلمه فعال در این زبان می‌باشند) کاربرد‌های متفاوتی را دارند.

چگونه اسم فارسی را به چینی تبدیل کنیم؟

در این زبان ما با جنسیت اسامی(مذکر یا مونث) طرف نیستیم و همچنین در این زبان از صرف کردن واژه‌ها و نقش پذیری متفاوت آنها در جمله هیچ خبری نیست.
زبان چینی جزو زبان‌هایی است که به زبان head last معروف است. اصطلاح Head last به این معنی است که بخش اصلی یک جمله یا عبارنت در آخر آن می‌آید.

با توجه به این نکات در زبان چینی می‌توان گفت که تبدیل اسم فارسی به چینی کمی آسان تر از دیگر زبان‌هاست. در زبان چینی همانند دیگر زبان‌های غربی مثل انگلیسی و فرانسوی حرف‌های تعرف وجود ندارد.

مثلا حرف the در زبان چینی وجود ندارد. اسامی معمولا حالت مفرد و یا جمع ندارند و در هر دوصورت یکسان به کار برده می‌شوند. البته نشانه جمع بستن در زبان چنی وجود دارد ولی چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.این نشانه به شکل (些 ) نوشته می‌شود و خوانده می‌شود «شِــیه» یا Xiē که در گوگل به معنی «برخی» ترجمه می‌شود. در واقع کاربرد آن شبیه به حرف s جمعی است که در زبان انگلیسی استفاده می‌شود.

تبدیل اسم‌ به چینی

ویژگی‌های زبان چینی را بشناسید

زبان چینی بر خلاف سایر زبان‌ها از گرامر ساده ای برخوردار است. اما این امر با توجه به نوشتار سخت این زبان اصلا به چشم نمی‌آید. همچنین همانطور که می‌دانید این زبان دارای الفبا نیست پس نمی‌شود حروف اسم شما را کلمه به کلمه برای تبدیل اسم فارسی به چینی استفاده کرد.

اما برخی تلاش کرده‌اند تا تلفظ حروف چینی را که شباهت به تلفظ حروف انگلیسی دارند پیدا کرده و با کنار هم گذاشتن آنها به تلفظی شبیه به تلفظ اسم شما برسند. اما این مطلب فقط برای تلفظ درست است و هرکدام از حروف کاراکتر‌های چینی که به این شکل کنار هم می‌آیند ممکن است معنایی متفاوت و بی ربط را به مخاطب شنونده چینی برساند.

برای نمونه حرف A  در زبان انگلیسی که معادل حرف الف در فارسی در نظر گرفته شده است. در تلفظ چینی می‌شود 诶 که این کاراکتر در زبان چینی صدای ( اِی)  می‌دهد.

نحوه تلفظ حروف انگلیسی در زبان چینی

در زیر جدولی از این شباهت‌های صوتی را برای شما قرار داده ایم. که با کنار هم قرار دادن این عبارت‌ها شما به سادگی می‌توانید تلفظ حدودی اسم خود را به زبان چینی بدست بیاورید.

نام حرف انگلیسیکاراکتر معادل چینیتلفظ کارکتر چینینام حرف انگلیسیکاراکتر معادل چینیتلفظ کارکتر چینینام حرف انگلیسیکاراکتر معادل چینیتلفظ کارکتر چینی
AēiM艾娜ài nàY吾艾wú ài
BNóZ贼德zéi dé
C西O   
DP吉吾jí wú   
EQ艾儿ài ér   
Fài fúR艾丝ài sī   
GS   
H艾尺ài chǐT艾娜ài nà   
IàiU伊吾yī wú   
JjiéVwéi   
KkāiW豆贝尔维dòu bèi ěr wéi   
L艾勒ài lèX艾克斯yī kè sī   

به عنوان نمونه با کمک جدول بالا می‌خواهیم یک نمونه تبدیل اسم فارسی به چینی را برای درک بهتر مطلب برای شما انجام دهیم.

اسم انتخابی ما در اینجا ” امیر ” است.

به انگلیسی می‌شود Amir و این نام در نوشتار چینی به شکل  阿米尔 نوشته می‌شود.که صدای خوانده شدن این عبارت می‌شود امیر یا ( Ā mǐ’ěr )

این تبدیل شاید در واقع برای نوشتار زیاد معقول و درست نباشد با توجه به اینکه ممکن است معنای عبارت تغییری پیدا کند. اما در حقیقت روشی خوب برای تبدیل اسم فارسی به چینی محصوب می‌شود.

اما برای سایر عبارات و اسامی موجود مانند اسامی وسایل نقلیه اسم‌های به خصوص خود را دارند. در واقع ما در زبان چینی شاهد کلمات مختلفی هستیم. کلماتی که  دانستن آنها به ما در چین و کشورهای شرق آسیا که با زبان چینی صحبت می‌کنند روزمره ما کمک شایان توجهی خواهد کرد.این کلمات که قریب به 8000 کلمه می‌باشند. اما یادگیری نزدیک به 1000 کلمه از آنها مشکل ارتباطات ما را بهبود خواهد بخشید.

به عنوان مثال برای تبدیل اسم فارسی به چینی در حمل و نقل عمومی با این شکل از کلمات روبه رو هستیم.

برای این منظور فرض بفرمایید که میخواهید از کسی در رابطه با اتوبوس سوال بفرمایید.

برای اسم اتوبوس داریم 公共汽车  که خوانده می‌شود (Gōnggòng qìchē) و یا برای اسم تاکسی داریم出租车  که خواهنده می‌شود (Chūzū chē)

برای یادگیری زبان چینی به نظر راه دشواری در پیش باشد اما فراموش نکنید که با تلاش و تکرار هر کاری قابل انجام است. و این اصل مهم هم فراموش نشود که اگر کاری را یک نفر انجام داده باشد پس شما هم می‌توانید آن را انجام دهید و از آنجایی که زبان چینی را بیش از  یک میلیارد و هشتصد میلیون نفر دارن استفاده می‌کنند پس شما هم قطعا می‌توانید.

برای تسهیل در امر یادگیری زبان چینی می‌توانید از آموزشگا‌های زبان چینی که در ایران هستند کمک بگیرید و با کمک دانش آنها و ابزارهای کمک آموزشی که در اختیارتان قرار می‌دهند زبان دوم خود را تقویت کنید.

کد مطلب: 1230-1/981116-1000/م ح/ت/98

آیا به یادگیری زبان چینی علاقمندید؟

بنیاد بین‌المللی مطالعات چین زبان چینی را از صفر تا صد به صورت حضوری، آنلاین و مجازی توسط مجرب‌ترین و برجسته‌ترین اساتید ایرانی و چینی به شما آموزش می‌دهد.

کلاس حضوری

ثبت‌نام در کلاس حضوری آموزش زبان چینی مخصوص افرادی که در شهر تهران زندگی می‌کنند. توسط مجرب‌ترین اساتید زبان چینی در ایران.

همین حالا ثبت‌نام کنید

کلاس مجازی

کامل‌ترین مجموعه آموزش زبان چینی در ایران به صورت مجازی که توسط مجرت‌ترین اساتید زبان چینی تدریس و پشتیبانی می‌شود

همین حالا ثبت‌نام کنید

2 دیدگاه دربارهٔ «تبدیل اسم فارسی به چینی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا