اعداد چینی

اعداد یک تا ده به زبان چینیاز آنجا که کاراکترها و حروف چینی از کاراکترهای عجیب و غریب ساخته شده‌اند، شماره‌های زبان چینی نیز از کاراکترهای عجیب و غریب‌تری ساخته شده‌اند؛ در این مطلب خواهیم دید که شکل و شمایل اعداد چینی چگونه به نظر می‌رسند و به یادگیری اعداد یک تا ده به زبان چینی می‌پردازیم.

اعداد یک تا ده به زبان چینی

برای یادگیری بسیاری از جملاتی که آموزش داده می‌شود، و جملاتی که خود میخواهید بسازید،باید شماره‌های چینی را بدانید. شماره‌ها به شما در تجارت یا مسافرت به چین و خرید در چین، کمک زیادی می‌کند. بنابراین ما شماره‌های 1 تا 100 را در این وب سایت لیست کرده‌ایم؛ حداقل یادگیری اعداد یک تا ده به زبان چینی قطعاً توصیه می‌شود.

اعداد از صفر تا 10 به زبان چینی

پینینهانزیشماره
Líng零 / 〇0
1
Èr2
Sān3
4
5
 Liù6
 Qī7
  Bā8
  Jiǔ9
 Shí10

اعداد 1تا 10

 

برای دیدن تصاویر بیشتر کلیک کنید

شمارش اعداد زبان چینی

ترکیب چینی نیز دشوار نیست؛ به عنوان مثال یازده shi yi می‌تواند به معنای 10 و 1 باشد؛ دوازده میتواند  shi erتا 19 باشد؛ عدد بیست er shi می‌تواند به معنای دو ده باشد؛و اگر بخواهیم 21 بگوییم باید er shi yi بگوییم.

به همین ترتیب شمارش اعداد زبان چینی تا 99 که می‌شود  jio shi jio

صد و هزار هم به ترتیب =bai بَی و =qian چی ِن می‌شوند که به ترکیب‌های بالا می پیوندد.

نشان دادن اعداد چینی با یک دست

نکته جالب اینجاست که چینی‌ها برای شمارش اعداد زبان چینی و نشان دادن شماره‌ها به دو دست احتیاج ندارند و به راحتی می‌توانند اعداد یک تا ده را با یک دست نشان دهند.

عقاید چینی‌ها نسبت به اعداد مختلف

در زبان چینی عدد 4 زننده است زیرا چهار “si” به معنی مرگ است و بنابراین در آسانسورها و ساختمانهای چین طبقه چهارم و چهاردهم از بین می‌رود !!

چینی‌ها عاشق شماره 8 و 9 هستند و آن را مقدس می‌دانند، اما نکته جالب اینجاست که در چین هرگز نباید از شماره 250 استفاده کنید. زیرا این کلمه به نوعی بی‌احترامی‌به شخص دیگر است و به معنای احمق است !!!

شماره 13، که در بسیاری از کشورها نحس و زننده تلقی می‌شود، در اینجا نیز یکسان است و بسیاری از ساختمانها فاقد طبقه 13 هستند…

تاریخ به زبان چینی

تاریخ شفاهی  تاریخ 日          ماه 月        

   

  سال      

       

تاریخ به زبان چینی و ماه‌های سال بسیار ساده بیان می‌شوند. کاراکتر مورد نظر برای کلمه ” ماه  است؛ تلفظ آن yue است؛ چیزی که باید ادامه دهید اضافه کردن عدد ۱-۱۲ به کلمه ماه است. به همین سادگی می‌توانید تمامی‌ماه‌های سال را بیان کنید.

فصول به زبان چینی

January – yi yue – 一月

February – er yue – 二月

March – san yue – 三月

April – si yue – 四月

May – wu  yue – 五月

June – liu yue – 六月

July –qi yue –  七月

August- ba yue – 八月

September – jiu yue – 九月

October – shi yue – 十月

November – shi yi – 十一月

December – shier yue – 十二月

برای گفتن ماه‌ها، فقط باید بتوانید تا دوازده حساب کنید. اما در یک سال واحد دیگری داریم به نام فصل؛ فصول نیز به شرح زیر به زبان چینی بیان شده است:

بهار春天 –_ chun tian

تابستان  夏天 – _xia tian

پاییز  秋天 –_ qui tian

زمستان   冬天 –_ dong tian

ترتیب فصول نیز به این صورت می‌باشند.

منابع

charbzaban

hamyarzaban

polyglotclub

لطفا به این نوشته امتیاز دهید
Latest posts by دکتر ایرج وثوقی (see all)
اسکرول به بالا
Verified by MonsterInsights