یادگیری چینی

چگونه زبان چینی یاد بگیریم؟ یکی از سوالات مهمی که جواب‌های زیادی می‌تواند در خود داشته باشد؛ پس با دنبال کردن مقاله به تمام جواب هایتان برسید.

7 قدم برای اینکه چگونه زبان چینی یاد بگیریم

امروزه بیشتر افراد دوست دارند که با فرهنگ و آداب و رسوم کشور چین و با جمعیت میلیاردی که در حال تکلم با زبان چینی هستند آشنا شوند؛ به خاطر همین موضوع زبان چینی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های جهان طرفداران زیادی دارد.

 

 

چرا زبان چینی در کشور ما رواج پیدا کرده است؟

به دلیل ایجاد روابط تجاری، سیاسی و مواردی دیگر، یادگیری زبان چینی در کشور ما رواج پیدا کرده است.

چگونه زبان چینی یاد بگیریم

همان طور که شاید خودتان هم اطلاع داشته باشید، فعلاً بهترین راه برای یادگیری زبان چینی شرکت کردن در کلاس‌ها و دوره‌های مخصوص تدریس زبان چینی است.

و از لحاظ کلاس‌های دانشگاهی تدریس زبان چینی در ایران در دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تهران برگزار می‌شود. کلاس‌های آموزش مکالمه زبان چینی نیز که تا همین چند وقت پیش به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسید، این روزها با استقبال شرکت‌های تجاری، صاحبان کسب و کارهای کوچک، دانشجویان و جوانان، تعدادشان رو به افزایش بوده و آموزشگاه‌های متعددی اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی زبان چینی کرده‌اند.

 

زبان چینی یک زبان واحد نیست و از مجموعه‌های مختلفی تشکیل شده است. تفاوت این مجموعه با یکدیگر به حدی است که می‌توان هریک از آن‌ها را به عنوان زبانی مستقل پذیرفت. در طول دهه ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰، دولت وقت چین در جهت ساده سازی زبان چینی دست به اقداماتی زد.

 

 

در پی این اقدامات زبان چینی ماندارین که زبان مادری بیش از ۷۰ درصد مردم چین است، به عنوان فصل مشترک مجموعه‌های زبان چینی انتخاب شد؛ بنابراین زمانی که صحبت از یادگیری زبان چینی به میان می‌آید، همان زبان چینی ماندارین است.

در بخش‌هایی از شرق آسیا نیز کشورهایی مانند کشور تایوان، از زبان چینی سنتی به عنوان زبان اصلی خود استفاده می‌کنند و ساختار حروف سنتی را تغییر نداده به همان شکل قدیمی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

می‌شنوم که می‌گویید: این غیر ممکنه! خب، نه غیر ممکن نیست. سخت است ولی به این معنی نیست که نتوانید این کار را انجام دهید! با این وجود اگر می‌خواهید با انجام تمرینات ساده روزانه در ۵ دقیقه زبان چینی بیاموزید، باید مطمئن شوید که برنامه دارید و برنامه شما به اندازه کافی برای رسیدن به مقصودتان مؤثر است. پستی و بلندی‌هایی در مسیر وجود خواهد داشت ولی مهم نیست، همیشه چینی یاد می‌گیرید.

در نتیجه برای اینکه به شما کمک کنیم از این پستی و بلندی‌ها عبور کنید در اینجا نکته‌های پیش پا افتاده‌ای برای شروع و هدف یادگیری زبان به شما ارائه می‌دهیم.

 

 

 

7 قدم برای یادگیری زبان چینی

  1. با تلفظ شروع کنید

   بهترین مکان برای شروع، کار روی نحوه تلفظتان است؛ یعنی یک راهنمای عالی برای تلفظ و آشنایی با لغات به زبان چینی بیابید. بعد، بر کسب تن صدای مناسب تمرکز کرده و مهارت‌های Pinyin (روش بازنویسی حروف چینی به حروف لاتین) خود را تقویت کنید؛ بقیه مسیر را بعداً ادامه خواهید داد.
   از روی تجربه سخت‌ترین بخش تلفظ صحیح صداها هستند. اگر قصد دارید با برنامه روزانه ۵ دقیقه تمرین چینی یاد بگیرید، مدت کمی طول می‌کشد ولی با استفاده از یک فهرست راهنمای کلمات چینی مادرینی می‌توانید این کار را به درستی انجام دهید.
   مطمئن شوید که با دقت به نمونه صوتی کلمه که به شما داده می‌شود گوش می‌کنید و بعد سعی کنید صدای خودتان را ضبط کرده و به آن گوش کنید. صداها را با هم مقایسه کنید و اشتباه تلفظی خود را بیابید. مجبور نیستم این را بگویم ولی صدای شما در دنیای واقعی متفاوت از چیزی است که در ذهنتان می‌شنوید.

  2. توسعه یک راهبرد آموزشی

   یادگیری زبان چینی بدون هدف، ممکن است ایده خوبی باشد ولی سریعاً به یک کابوس تبدیل می‌شود. کار کردن روی هر زبانی با چنین وقت کمی به اندازه کافی سخت است. بدون راهبرد، به‌زودی خسته و تسلیم می‌شوید. اگر شما از صفر شروع می‌کنید پیشنهاد‌های بالا را دنبال کرده و با تمرین تلفظ شروع کنید.
   اگر مبتدی نیستید و قبلاً یک سطح مشخصی از زبان چینی آموخته‌اید، راهبرد یادگیری خود را طبق توانایی‌های قبلی خود تنظیم کنید. آیا فکر می‌کنید در زمینه مشخصی قوی‌تر هستید؟ علی رغم آنچه فکر می‌کنید این دقیقاً جایی است که باید رویش تمرکز کنید.
   با تمرین زیاد روی زمینه‌ای که قبلاً در آن خوب بودید (مثلاً مکالمه) اعتماد به نفس خود را بالا می‌برید و برای ادامه روند یادگیری انگیزه خواهید داشت. مخصوصاً این راهکار برای یادگیری زبان چینی روزانه در ۵ دقیقه بسیار مهم است.

  3. مطمئن شوید که اصول پایه را یاد گرفته‌اید

   در ادامه روند یادگیری زبان چینی مطمئن شوید که اصول پایه را قبل از اینکه وارد مرحله بعدی شوید فراگرفته‌اید. پیشرفت کم مسئله‌ای نیست ولی دانستن نحوه سلام کردن، معرفی خود و تقاضای غذا بسیار خوب است چرا که افراد درواقع قادر به درک بهتر شما خواهند بود.
   نوشتن و خواندن مشابه هستند. اصول پایه مثلاً (Stroke order) کلید شما برای ایجاد یک متن خوانا هستند. برنامه‌ها و ایده‌هایی وجود دارد که برساخت سیستم تا حد ممکن قابل‌دسترس و خواندنی چینی تمرکز دارد. از آن‌ها استفاده کنید.

  4. از ابزار ثانویه شنیداری استفاده کنید

   بیایید روش دومی را هم در نظر بگیریم. روش یادگیری زبان در ۵ دقیقه به‌صورت روزانه تا حدی به پیشرفت شما کمک می‌کند ولی پیشرفت چشمگیری نخواهد بود. اگر می‌خواهید با روش یادگیری زبان چینی روزانه در ۵ دقیقه ادامه دهید باید روش‌های یادگیری خود را با راهکارهای ثانویه‌ای تقویت کنید. مثلاً گوش دادن به موسیقی چینی یا پادکست‌ها.
   قبلاً درباره چند روش برای انجام این کار صحبت کرده‌ام. سعی کنید در محاورات روزانه خود زبان چینی را داشته باشید، یا زمانی برای تماشای ویدیوهای سرگرم کننده به زبان چینی (البته با زیرنویس انگلیسی) اختصاص دهید.
   در نهایت، احاطه کردن خودتان با زبان چینی به اندازه روش‌های مستقیم یادگیری زبان مؤثر و کارآمد نخواهد بود، ولی به یادگیری شما کمک خواهد کرد. به خاطر داشته باشید راهنماهای زیادی برای یادگیری زبان چینی وجود دارند با کمک آن‌ها روی شنیدار و مکالمه خود به‌خوبی کار کنید قبل از اینکه وارد مرحله نوشتار زبان چینی شوید.

 1. اهداف غیر واقعی نداشته باشید

  احتمالاً این موضوع دشوارترین چیز یادگیری یک زبان جدید است. هر کاری که می‌کنید اهداف غیر واقعی انتخاب نکنید. ظرف یک هفته یا یک ماه یا یک سال نمی‌توانید بر زبان تسلط بیابید. اگر فقط می‌خواهید با روش روزانه ۵ دقیقه تمرین زبان یاد بگیرید بدون به کار بردن زبان احتمالاً بر زبان مدنظر تسلط نخواهید یافت.
  یادگیری زبان به سادگی یادگیری مبحثی مانند ریاضی نیست. زبان مباحث خیلی بیشتری دارد، به همین دلیل سعی دارم بر اهمیت درک فرهنگ تأکید کنم. چرا با وقت گذاشتن برای یادگیری درباره فستیوال بهاره چینی در ماه فوریه کمی درباره فرهنگ این کشور نیاموزیم؟

 2. به خودتان اعتبار بدهید

  یادگیری یک زبان دیگر ساده نیست و زبان چینی هم یکی از سخت‌ترین زبان‌هاست – مخصوصاً برای انگلیسی زبانان. به خودتان اعتبار بدهید چرا که درواقع سعی در یاد گرفتن آن زبان دارید. ظرف یک هفته نمی‌توانید بر یک زبان تسلط بیابید، اگر می‌خواهید می‌توانید روزانه ۵ دقیقه زبان چینی بیاموزید ولی باید قادر به برقراری ارتباط و بیان ایده‌های پایه ظرف چند ماه باشید. پس باید زمان بیشتری روی یادگیری زبان بگذارید.

 3. مشکلات یادگیری زبان چینی

  برخلاف سایر زبان‌های دنیا، یادگرفتن زبان چینی به وسیله کتاب و یا سی‌دی‌های آموزشی زیاد مثمر ثمر واقع نخواهد شد. برای یادگیری این زبان حتماً باید در کلاس‌ها و دوره‌های مخصوص یادگیری زبان چینی شرکت کنید. در صورتی که اقدام به یادگیری زبان چینی به‌صورت خودآموز کنید ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید.
  مشکل اول این است که بسیاری از منابع موجود برای یادگیری زبان چینی، به زبان انگلیسی در بازار موجود هستند. اگر زبان انگلیسی شما خوب است و فکر می‌کنید که می‌توانید از این طریق زبان چینی را یاد بگیرید، باید بگوییم که به عقیده زبان شناسان، یادگیری یک زبان به واسطه یک زبان ثالث، روش مناسبی برای یادگیری نیست.
  اما مشکل بعدی این است که زبان چینی حروف الفبا ندارد و دارای یک ساختار هجایی است؛ هر هجی نیز دارای صدها کاراکتر مختلف است. حتی زبان چینی ساده شده بیش از پنجاه‌هزار کاراکتر مختلف دارد هرچند که بخش زیادی از این کاراکترها اکثراً مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.
  از تلفظ مشکل صامت‌ها و مصوت‌های این زبان که بگذریم، باید گفت چون زبان چینی یک زبان الفبایی نیست، برای نوشتار از هیچ گونه قاعده الفبایی پیروی نمی‌کند؛ بنابراین ممکن است با برخورد با یک کاراکتر جدید نتوانید آن را هجی کنید.
  البته یادگیری نوشتار زبان چینی آن‌چنان که از ظاهر سخنانمان برمی‌آید سخت نیست؛ اما قطعاً با استفاده از روش‌های معمولی نمی‌توان آن را به راحتی فرا گرفت و نیازمند استفاده از روش‌های خاصی است.

منابع

faridlingo

digimotarjem

کد مطلب: 1230-1/981111-1000/م ح/ت/98

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا