کنفوسیوس که بود - بنیاد چین

کنفوسیوس شناخته شده ترین شخصیت در تاریخ چین است . این حکیم و عالم چینی 551 سال قبل از میلاد در شهر لو به دنیا آمد . این حکیم چینی در سن 19 سالگی با دختری به نام جی گوان شی ازدواج می کند . و پس از یک سال صاحب یک پسر می شود که نام او را کونگ لی می گذارد .

فعالیت سیاسی کنفوسیوس

او از 20 سالگی به فعالیت سیاسی میپردازد و در آن زمان به کار انبار داری نیز مشغول بود . او در سن 51 سالگی شهردار یکی از شهر ها میشود . سال ها بعد نخست وزیر موقت کشورلو می شود . در این زمان مخالفانی در سیستم حکومتی پیدا کرد و افرادی با او به دشمنی پرداختند . در واقع او بر رفتار و خوی درست باور داشت ولی اعضای حکومت با رفتار و نحوه تفکر او موافق نبودند . او در سن 55 سالگی کشورش را ترک می کند و برای تبلیغ و پخش کردن اندیشه های خود به دیگر کشور ها مهاجرت می کند . در این سال ها سختی ها زیادی را متحمل شد و عذاب زیادی کشید . چند وقت در فقر شدید بود و مدتی را نیز در زندان بود .

 

فعالیت سیاسی کنفوسیوس - بنیاد چین

بازگشت کنفوسیوس بعد از 13 سال

او بعد از 13 سال به کشور خودش برمی گردد . او نتوانست اندیشه های خود را در کشور های دیگر پخش کند ولی بعد از برگشتن به وطن خویش تصمیم گرفت که به تنظیم کتاب هایی در زمینه های اخلاقی، سیاسی و اقتصادی بپردازد و شاگردانی را نیز در این زمینه پرورش داد.

کنفوسیوس در سن ۷۲ سالگی در کشور خویش درگذشت .

پند هایی از این حکیم بزرگ

از نکته هایی در مورد کنفوسیوس می توان گفت که او تفکراتی فلسفی داشت و دینی نبود ولی اکثر خارجی ها او را برای دین کنفوسیانیسم می شناسند ولی این دین توسط او نبود بلکه از همراهان و شاگردان او تراوش شده . او به اخلاق و آداب خوش بسیار تاکید داشت . یکی از افکار او این بود که مهم ترین قسمت برای یک کشور تغذیه آن است یعنی برای این که پیشرفت کشور باید برای همه غذای کافی وجود داشته باشد.

پند هایی از این حکیم بزرگ - بنیاد چین

 

چند جمله از این حکیم بزرگ :

این که در به کاربردن کلمه ها دقت کنیم. چرا که ممکن است، یک کلمه ما را عاقل، و کلمه دیگر ما را کم عقل جلوه گر کند.

اشتباه را درست نکردن، خود اشتباه دیگری است.

اگر به فکر فردا نیستی به غم آن دچار می شوی .

کسی که دور اندیش نباشد، گرفتار خطرهای نزدیک می شود. دور اندیشی کلید پیشگیری بسیاری از سختی ها است.

آنچه نمی خواهید، به دیگران ندهید.

مردان بزرگ کم می گویند و بسیار می کوشند.

 

کتاب معروف حکیم بزرگ چینی

کتاب “لون یو” کتاب معروف که به دست شاگردان کنفوسیوس گردآوری شده است. آن ها اندیشه های سیاسی، اخلاقی و آموزشی کنفوسیوس را جمع آوری کردند و با در کنار هم قرار دادن آن و دسته بندی جملات ، این کتاب فوق العاده را یعنی “لون یو” را برای مردم چین به یادگار گذاشتند .

 

دیدگاهتان را بنویسید