اعداد چینی یک بخش مهم در زندگی روزانه هستند، اگر شما بلد هستید به زبان چینی صحبت کنید ولی شمارش اعداد به زبان چینی را بلد نیستید، پس نمی‌توانید به راحتی در چین ارتباط برقرار کنید. مثلا در کارهای تجاری و یا هنگام سفر به چین و خرید کردن، دانستن اعداد و کاراکترهای چینی کمک زیادی به شما می‌کند. برای همین اعداد یک تا صد را در این پست برایتان آماده کرده‌ایم.

شمارش اعداد به چینی

از 1 تا 10 را به یاد داشته باشید

حداقل یادگیری اعداد تا ده حتماً توصیه می‌شود. زیرا اگر شما بتوانید از عدد صفر تا ده را بفهمید و بتوانید بدون کمک از صفر تا ده را بشمارید، می‌توانیم به شما بگوییم که تا نیمه راه را رفته‌اید و یادگیری ادامه اعداد برایتان بسیار آسان‌تر خواهد شد، زیرا که اعداد ده به بعد ترکیبی از اعداد صفر تا ده هستند.

همچنین کلمات 千 Qiān و 万 Wàn و 亿 Yì به ترتیب به معنی هزار، ده هزار و صد میلیون می‌باشند؛ اما خیلی نیاز نیست که آن‌ها را حفظ باشید چرا که اکثر چینی‌ها با نظام اعداد انگلیسی آشنا هستند و در نوشته‌ها و مدارک خود نیز از آن استفاده می‌کنند. با این حال دانستن تلفظ و توانایی درک اعداد به چینی به صورت گفتاری به درد خواهد خورد.

شمارش اعداد به زبان چینی به چه ترتیب است؟

یادگیری زبان چینی و اعداد خیلی سخت نیست فقط همان‌طور که در قسمت بالا برایتان توضیح دادیم کافی است که شما از عدد صفر تا ده را به تنهایی یاد بگیرید. پس اگر می‌خواهید اعداد چینی را یاد بگیرید، همین الان شروع به حفظ و فراگیری اعداد صفر تا ده بکنید.

ابتدا در این قسمت 10 عدد اول را با کاراکتر چینی، پین‌یین و معنی فارسی آن‌ها را آورده‌ایم.

یک Yī 一

دو Èr 二

سه Sān 三

چهار Sì 四

پنج Wǔ 五

شش Liù 六

هفت Qī 七

هشت Bā 八

نهJiǔ 九

ده Shí 十

اما نگران نباشید، ما در این مقاله اعداد از صفر تا صد را برایتان درج کرده‌ایم، پس با خیال راحت به حفظ کردن اعداد ادامه دهید.

چینی‌ها می‌توانند به‌راحتی از عدد 1 تا 10 را با یک دست نشان دهند، اما منظور این نیست که برای نمایش اعداد از دو دست استفاده نمی‌کنند ، چون بیشتر عادت دارند از دو دست خود استفاده کنند.

ما لیستی برای راهنمای نهایی شما برای اعداد چینی ماندارین آماده کرده‌ایم که اعداد را به زبان چینی تا رقم‌های بالا میلیون‌ها و میلیاردها را در برمی‌گیرد، منظور از این که تا رقم‌های بالا را در برمی‌گیرد این نیست که تا یک میلیارد را برایتان جدول‌بندی کردیم، منظور این بود که می‌توانید با اعداد این جدول تا اعداد بالا را خودتان محاسبه کنید.

بیشتر بخوانید: دانستنی‌های زبان چینی ماندارین

شمارش اعداد به زبان چینی از 0 تا 100

ترکیب اعداد در شمارش

ترکیب اعداد چینی هم کار دشواری نیست، باز هم تاکیید می‌کنیم اگر از1 تا عدد 10 را فرا گرفته باشید تنها کافی است ترکیبی کارکنید و مثلاً برای عدد 11 باید دو عدد 10 و 1 را کنار هم بگذارید.

شاید اول کار کمی سردرگم شوید اما با کمی تمرین مطمئن باشید که همه چی عادی خواهد شد.

مثال: عدد 12 را به صورت 2 + 10 و عدد 13 را به صورت 10 + 3 و تا عدد 19 به همین سبک است و باید همین الگو را دنبال کنید

اما عدد 20، برای عدد 20 به این صورت عمل می‌کند که شما عدد 10 و 2 را با هم ضرب می‌کنید و یا به صورتی دیگر بخواهیم بگوییم 2 و 10 را کنار هم می‌گذاریم.

از عدد 100 به بعد شاید کمی سردرگم شوید، پس برای جلوگیری باید عدد صد را همیشه داشته باشیم. مثلاً عدد صد می‌شود yī-bǎi.

خب اگر بخواهیم 101 را بنویسیم به این صورت عمل می‌کنیم، yī-bǎi-líng-yī یعنی (صد + صفر+ یک) و همین‌طور اعداد بزرگ‌تر از صد. مثلاً عدد yī-bǎi-yī-shí یعنی صد و ده یا (صد + یک + ده) و اگر بخواهیم عدد صد و یازده را بگوییم، میگوییم yī-bǎi-yī-shí-yī یعنی (صد+ یک + ده+ یک)

عدد دویست با عنوان èr-bǎi (دوتا صد)؛ از الگوی عدد 100 پیروی می‌کند و برای اعداد سیصد و بالاتر نیز به همین شکل خواهد بود. مثلاً عدد سیصد و پنجاه و یک را باید بنویسیم؛ sān-bǎi wǔ-shí yī (سه صد + پنج + ده + یک).

برای عدد هزار باید از yī-qiān و برای ده هزار باید از yī-wàn استفاده کنید و از قاعده عدد 100 استفاده کنیم.

اگر کمی گیج شده‌اید نگران نباشید. برای یک بار این اتفاق طبیعی است. به مرور با تکرار و تمرین به سادگی این قواعد پی می‌برید!

اعداد در چین

در زبان چینی عدد چهار نحس به شمار می‌رود چون تلفط عدد چهار در چینی به تلفظ کلمه مرگ نزدیک است. به همین خاطر در آسانسورها و ساختمان‌های چین طبقات چهار و چهارده حذف شده!

جالب است بدانید که کره‌ای‌ها هم عدد چهار را نحس می‎‌دانند درست به همین دلیل اما با این تفاوت که آن‌ها به عدد چهار “sama” می‌گویند.

در عوض مردمان چین به عدد 8 و 9 خیلی علاقه دارند و این اعداد را به نوعی مقدس می‌دانند ولی یک چیز جالب توجه دیگر این است که در چین هیچ‌وقت از عدد دویست و پنجاه استفاده نکنید، چون که این کلمه نوعی بی‌احترامی به شخص مقابل و به معنی احمق است.

موسسه بین‌المللی بنیاد چین تمامی خدمات مربوط به کشور چین، در ایران را انجام می‌دهد. برخی از این خدمات شامل: آموزش زبان چینی، ثبت برند در چین، ثبت شرکت در چین، واردات از چین، صادرات به چین، تبدیل ارز چینی، تحصیل در چین و … است.

کد مطلب: 1230-1/981108-1000/م ح/ت/98

سوالات متداول

اعداد در زبان چینی چقدر اهمیت دارند؟

در فرهنگ چینی، مردم بر این باورند که برخی از اعداد می توانند برای آنها شانس و اقبال به ارمغان بیاورند. بنابراین، برای مردم چین مهم است که برای مناسبت های مهمی همچون تاریخ عروسی، تاریخ نقل مکان به خانه جدید، شماره پلاک ماشین، شماره تلفن و غیره، یک شماره خوب و خوش یمن انتخاب کنند.

اعداد شانس در چین کدامند؟

اعداد 3، 6 و 8 در فرهنگ چین، به طور کلی به عنوان اعداد شانس در نظر گرفته می شوند، در حالی که 4 را بدشانسی می دانند. این سنت‌ها منحصر به فرهنگ چینی نیست. در کشورهای دیگر نیز اعتقادات مشابهی ناشی از این مفاهیم وجود دارد.