دانستنی‌های زبان چینی ماندارین

//دانستنی‌های زبان چینی ماندارین

دانستنی‌های زبان چینی ماندارین

زبان چینی در حال حاظر به عنوان یکی از شش زبان رسمی مورد استفاده سازمان ملل متحد است، زبان رسمی چین ماندارین است، که به “Hanyu” یا “Putonghua” معروف است و متعلق به چین و تبت است.

در تایوان و هنگ‌کنگ آن را “Guoyu” می‌نامند در حالی که در سنگاپور و مالزی غالبا “Huayu” نامیده می‌شود. زبان چینی ماندارین در تمام قسمت شمالی رودخانه‌ی Yangtze چین و در بیشتر مناطق دیگر کشور صحبت می شود و زبان مادری دو سوم جمعیت چین است.

زبان چینی ماندارین

چینی ماندارین اغلب به چهار زیر گروه تقسیم می‌شود: ماندارین شمالی، مرکز شهر پکن و در شمال چین و استان‌های شمال‌شرقی (Manchuria) صحبت می‌شود. ماندارین شمال غربی، که از سمت شمال از شهر باوجی و در اکثر شمال غربی چین امتداد یافته است. ماندارین جنوب غربی، با محوریت منطقه اطراف چونگ کینگ و بخش‌های مجاور جنوب غربی چین است، و ماندارین جنوبی، یا پایین Yangtze، در منطقه‌ای با محوریت Nanjing است.

mandarin chinese language1 - دانستنی‌های زبان چینی ماندارین

یادگیری زبان چینی ماندارین

زبان چینی ماندارین به روشی که در پکن و اطراف آن گفته می‌شود، پایه و اساس چینی استاندارد مدرن را تشکیل می‌دهد.

ماندارین مبتنی بر گویش پکن و سایر گویش‌هایی است که در مناطق شمالی چین صحبت می‌شود. دانش‌آموزان اغلب در کتاب‌های مدرسه‌ی خود، ماندارین را به عنوان “Yuwen” آموزش می‌بینند. شکی نیست که زبان چینی به عنوان زبان مادری یک پنجم جمعیت جهان مورد استفاده است. چین زمانی تاثیر بسیار زیادی در برخی کشورهای پیرامونی با زبان‌ها و شخصیت‌هایی مانند ژاپنی، کره‌ای و ویتنامی داشت.

mandarin chinese language2 - دانستنی‌های زبان چینی ماندارین

همه چیز درباره زبان چینی ماندارین

ماندارین از چهار آهنگ صدا (هموار-بالا-پایین و خیلی بالا) برای تمایز کلمات یا هجاها استفاده می‌کند و زبان ماندارین و زبان استاندارد تنها چند کلمه دارند که با همخوانی خاتمه می‌یابند.

زبان چینی ماندارین مانند سایر انواع چینی، دارای کلمات تک و عناصر کلمه است، و در آن نشانگری برای نشان دادن بخش‌هایی از گفتار وجود ندارد.

چگونه زبان چینی ماندارین را یاد بگیریم؟

  • یک کتاب اصطلاحات ماندارین چینی بگیرید و عبارات و کلمات ساده را مرتبا بنویسید و آنها را به خاطر بسپارید.
  • اصول چینی را مطالعه کنید، به عنوان مثال نحوه ساختن سوالات، تلفظ و غیره.
  • معلم ماندارین خوبی را پیدا کنید و در کلاس زبان چینی ثبت نام کنید یا برای غوطه‌وری بیشتر به چین سفر کنید.
  • یادگیری کاراکتر‌های چینی سخت است. تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید آنها را یاد بگیرید یا فقط روی ماندارین گفتاری تمرکز کنید.
  • برای یادگیری کلمات و عبارات بیشتر از یک دایره لغات استفاده کنید.
  • تمرکز خود را بر یادگیری چهار آهنگ صحیح بگذارید زیرا آهنگ اشتباه می‌تواند معنی کلمات را به کلی تغییر دهد.
mandarin chinese language3 - دانستنی‌های زبان چینی ماندارین

زبان چینی ماندارین چیست

گویش‌ها

زبان چینی گاهی به عنوان “گویش” یاد می‌شود، اما تمایز بین زبان‌ها و گویش‌ها همیشه روشن نیست. نسخه‌های مختلف زیادی از زبان چینی در سرتاسر چین وجود دارد و این ها معمولا به عنوان گویش طبقه‌بندی می‌شوند.

چین با یک قلمرو وسیع و جمعیت عظیم، گویش‌های متفاوت بسیاری دارد که دارای پیچیدگی زیادی هستند، و به دو گویش رسمی و غیر رسمی تقسیم می‌شوند که در مناطق مختلف چین متفاوت هستند. گویش‌های رسمی عموما به گویش‌های شمالی اشاره می‌کنند، در حالی که گویش‌های غیر رسمی اغلب در قسمت جنوب شرقی کشور صحبت می‌شود. در زیر جدولی وجود دارد که لهجه‌ها را با جزئیات نشان می‌دهد:

استان‌هاگویش‌هادسته بندی‌ها
Beijing, Tianjin, Hebei, Henan, Shandong, Liaoning, Jilin, Heilongjiang, Part of Inner Mongoliaشمال چین
Shanxi, Shaanxi, Gansu, Part of Qinghai, Ningxia and Inner Mongoliaشمال غربی چین
Hubei, Yunnan, Guizhou, Sichuan,  , قسمت شمالی Hunan و Guangxiجنوب غربی چینرسمی
مناطقی در امتداد سواحل شمالی و جنوبی رودخانه یانگ تسه در استان Anhui , مناطق شمالی رودخانه یانگ تسه در استان Jiangsu و مناطق جنوبی رودخانه یانگ تسهرودخانه یانگ تسه-هوای
قسمت جنوبی استان Jiangsu , ZhejiangWu
JiangxiGan
قسمت شمالی استان Guangxi , HunanXiang
قسمت جنوبی استان Guangxi , GuangdongYueغیر رسمی
Fujian, Taiwan, Guangdong (Chaozhou, Shantou), HainanMin
قسمت شرقی و شمالی استان Guangdong , قسمت غربی استان Fujian , قسمت جنوبی استان Jiangxi , استان TaiwanHakka

به دلیل تفاوت بین هر یک از گویش‌ها، موانع آشکاری  به ویژه در میان لهجه‌های غیر رسمی برای مردم وجود دارد که با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.

گویش‌های چینی دیگری نیز وجود دارد، مانند کانتونی که در هنگ کنگ گفته می‌شود، که از زبان ماندارین بسیار متفاوت است. با این حال، بسیاری از این گویش‌ها از کاراکتر‌های چینی برای فرم نوشتاری خود استفاده می‌کنند، به طوری که سخنگویان ماندارین و سخنگویان کانتونی می‌توانند یکدیگر را از طریق نوشتن درک کنند، حتی اگر زبان‌های گفتاری آن‌ها غیرقابل درک باشد.

کاراکتر‌ها

کاراکتر‌های چینی بیش از 3000 سال تاریخ دارند. در کل 80000 کلمه چینی وجود دارد که از دوران باستان سرچشمه می‌گیرد. با این حال، فقط حدود 3000 کلمه برای استفاده روزانه در دسترس است تا بیش از 99٪ از اطلاعات را به صورت کتبی بیان کنید، زیرا یک کلمه دارای معانی مختلف است.

کاراکترها در حال حاضر شامل دو نوع ساده شده و سنتی هستند. سبک ساده شده اغلب در سرزمین‌های اصلی چین، سنگاپور و جوامع خارج از کشور چین، در جنوب شرقی آسیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که نوع دوم اغلب در استان تایوان، هنگ کنگ، ماکائو و جوامع خارج از کشور چین در آمریکای شمالی پذیرفته می‌شود.

mandarin chinese language5 - دانستنی‌های زبان چینی ماندارین

حروف زبان چینی ماندارین

اقلیت‌ها

در واقع زبان چینی ماندارین و کاراکتر‌های مورد استفاده مردم هان نیز زبان مشترک اقلیت‌های دیگر است. از میان 55 اقلیت قومی، مردم ملیت Hui و Man نیز از زبان ماندارین و کاراکتر‌های آن استفاده می‌کنند. 29 اقلیت قومی، زبان‌های سنتی خود مانند تبت، یی، مغول، اویگور، کازاک، لاهو، چائوکسیان و کرگیز را دارند. برخی اقلیت‌ها، مانند ملیت داعی و ملیت جینگپو، حتی بیش از یک نوع زبان و کاراکتر نیز استفاده می‌کنند.

خانواده و گروه‌های زبانی چینی

ماندارین بخشی از خانواده زبان چینی است که به نوبه‌ی خود بخشی از گروه زبان‌های سینو-تبت است. همه‌ی زبانهای چینی آهنگین هستند، به این معنا که بر اساس نحوه‌ی تلفظ کلمات، معنی آنها متفاوت است. ماندارین چهار آهنگ دارد؛ سایر زبان‌های چینی تا ده آهنگ مجزا دارند.

کلمه “ماندارین” در هنگام اشاره به زبان در واقع دو معنی دارد. می توان از آن برای اشاره به گروه خاصی از زبان ها یا معمولاً به عنوان گویش پکن که زبان استاندارد سرزمین اصلی چین است استفاده کرد.

گروه زبان‌های ماندارین شامل زبان ماندارین استاندارد (زبان رسمی سرزمین اصلی چین) و همچنین جین (یا جین یو) است، که در بخش مرکزی شمال چین و مغولستان داخلی صحبت می‌شود.

mandarin chinese language6 - دانستنی‌های زبان چینی ماندارین

نوشتن زبان چینی ماندارین

نام‌های محلی ماندارین

نام ماندارین اولین بار توسط پرتغالی‌ها مورد استفاده قرار گرفت تا به قضا