زبان چینی تبتی – آموزش زبان چینی تبتی

/, دانستنی های زبان چینی, زبان چینی/زبان چینی تبتی – آموزش زبان چینی تبتی

زبان چینی تبتی – آموزش زبان چینی تبتی

زبان چینی تبتی مثل بسیاری از زبان‌های چینی توسط جوامع کوچک در مناطق کوهستانی دور افتاده استفاده می‌شود و به همین ترتیب ضمانت ضعیفی دارند، در این نوشته توضیح کاملی در رابطه با زبان چینی تبتی به شما ارائه می‌شود.

تاریخچه زبان چینی تبتی

به نظر می‌رسد که زبان چینی تبتی، زبان اجداد چینی‌ها در جایی در فلات هیمالیا، منبع رودخانه‌های بزرگ شرق و جنوب شرقی آسیا، از جمله زرد، یانگ تسه، مکونگ، برهماپاترا و ایراواددی است. محققان بر این باورند که این زبان اجدادی تقریبا حدود 4000 سال قبل از میلاد به وجود آمده است.

قبل از اینکه کمونیست‌های چینی در سال 1950 دستگیر شوند، تبت تنها زبان رسمی در سرزمین‌های تحت حکومت دولت لشسه بود.

وضعیت زبانی در خارج از مناطق تحت کنترل دولت لهاسا پیچیده‌تر بود، تا زمانی که مردم چینی زبان برای مدت طولانی در کنار تبتی‌ها مستقر شدند و باعث گسترش زبان تبتی شدند.

درباره زبان چینی تبتی بیشتر بدانید

زبان شناسان به طور کلی زبان تبت را به عنوان یک زبان تبتی ، برمه‌ای از خانواده زبان سنتی تبت به رسمیت می‌شناسند، اگر چه مرز بین “تبت” و برخی دیگر زبان‌های هیمالیا ممکن است نامشخص باشد. به گفته متی کاپستین:

از دیدگاه زبان شناسی تاریخی، تبت بیشترین شباهت میان برمه‌ها را در میان زبان‌های اصلی آسیا دارد. زبان شناسان به طور کلی نتیجه گیری کرده‌اند که یک خانواده زبان‌های تبت و برمن وجود دارد که این دو را همراه با دیگر زبان‌های ظاهری مرتبط در سرزمین‌های هیمالیا، و همچنین در ارتفاعات آسیای جنوب شرقی و مناطق مرزی سینو و تبت، به اشتراک می‌گذارد.

گویش‌های زبان تبتی

زبان چینی تبتی دارای گویش‌های متعدد و منطقه‌ای است که به طور کلی متقابلا قابل فهم نیستند. این در سراسر فلات تبت و بوتان در حال استفاده است. به طور کلی، گویش‌های مرکزی تبت (از جمله لهاسا)، خام، اردو و برخی از مناطق کوچکتر از دسته، گویش‌های تبت است. اشکال دیگر، به ویژه جونگخا، صیقلی، شرپا و لاداکی، توسط سخنرانان خود، عمدتا به دلایل سیاسی، به عنوان زبان‌های جداگانه در نظر گرفته می‌شوند.

گرچه زبان تبت با توجه به منطقه متفاوت است، اما زبان نوشته شده بر اساس زبان تبت کلاسیک در سراسر جهان سازگار  شده است. این احتمالا به دلیل تاثیر طولانی مدت امپراتوری تبت است که حکومت خود را در آن زمان گسترش داد.

نشانه‌های ناشنوایان و زبان اشاره تبتی

از سال 2001، زبان نشانه‌های ناشنوایان محلی تبت، استاندارد شد، و زبان اشاره زبان تبت هم اکنون در سراسر کشور تبلیغ می‌شود.

اولین دیکشنری و دستور زبان انگلیسی تبت-انگلیسی توسط الکساندر کاسما د کورس در سال 1834 نوشته شده است.

 

موارد مرتبط با این مقاله

مبانی زبان چینی

حروف الفبای زبان چینی

آموزش مقدماتی زبان چینی

یادگیری زبان چینی سطح متوسط

یادگیری زبان چینی سطح پیشرفته

22 جمله ضروری در زبان چینی

عبارات چینی ضروری برای کسب و کار

آشنایی با زبان چینی گردشگری

یادگیری زبان چینی برای مردم دنیا چه اهمیتی دارد؟

ترجمه‌های هوشمندانه چینی برای نام‌های تجاری

آیا آموزش زبان چینی سخت است؟

چگونه برای تست مهارت HSK چینی آماده شویم

بهترین دیکشنری‌های زبان چینی

چگونگی یادگیری زبان چینی1

زبان چینی ماندارین

آشنایی با زبان و خط چینی

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه